Marine Le Penová čelí obvinění z korupce

Francouzská krajní pravice se opět ocitla v centru pozornosti. Pařížská prokuratura zahájila vyšetřování financování prezidentské kampaně Marine Le Penové z roku 2022. Tato zpráva zasáhla politickou scénu jako blesk z čistého nebe.

Závažná obvinění

Vyšetřování se týká několika vážných podezření. Jde o možnou zpronevěru, padělání a podvod. Vyšetřovatelé se zaměřují také na způsob, jakým Le Penová získala půjčky pro svou kampaň. Toto šetření následuje po předběžném zkoumání, které odhalilo několik nesrovnalostí.

Le Penová se v roce 2022 potřetí ucházela o prezidentský úřad. Ve druhém kole získala 41 procent hlasů. Prohrála tak se stávajícím prezidentem Emmanuelem Macronem. Nyní se musí vypořádat s novými obviněními.

Další právní problémy

Toto není jediný právní problém, kterému Le Penová čelí. V září má stanout před soudem kvůli údajnému zneužití fondů EU. Vyšetřování trvalo sedm let. Týká se obvinění, že její strana využívala veřejné prostředky určené pro asistenty europoslanců k placení stranických zaměstnanců.

Navzdory právním problémům zaznamenala strana Le Penové v nedávných volbách úspěch. Národní sdružení získalo 142 křesel v Národním shromáždění. Tento výsledek však nestačí na sestavení vlády.

Finanční nesrovnalosti v kampani

Nezávislý výbor CNCCFP, který kontroluje výdaje na volební kampaně, již dříve upozornil na problémy. Odmítl například proplatit plakáty vylepené na autobusech. Toto jednání bylo označeno za porušení pravidel kampaně. Le Penová do své kampaně investovala značné prostředky. Podle informací AFP šlo o částku téměř 11,5 milionu eur. Nyní se bude zkoumat, zda byly tyto prostředky využity v souladu se zákonem.

Zdroje info: Reddit, https://www.dailymail.co.uk/news/article-13614893/French-hard-right-leader-Marine-Le-Pen-faces-fraud-probe-illegal-financing-days-National-Rally-suffered-shock-election-defeat.html, https://www.politico.eu/article/france-probe-marine-le-pen-2022-presidential-election-campaign-financing/?utm_source=Twitter&utm_medium=social

Náhledové foto: Pixabay