Léky na předpis online? Ministerstvo zdravotnictví plánuje objednání přes internet a doručení domů

léky

Objednat léky na předpis na internetu a nechat si je doručit přímo domů? Zdá se, že to bude reálné. Pro mnohé je tato možnost vítána. Přináší však jisté riziko a pro některé menší lékárny potenciální konec jejich provozoven.

Ministerstvo zdravotnictví dokončuje návrh, který by umožnil lidem objednat léky na předpis na internetu a nechat si je doručit přímo domů. Už by pro ně nemuseli do lékárny. Mnohým by to pomohlo, jenže ono to má i jistá rizika. A menší lékárny této změně nejsou zrovna příliš nakloněny.

Dlouhý proces, než se lék dostane k pacientovi

Tomu, než se konkrétní lék dostane k pacientovi, předchází dlouhá cesta, a ne zrovna jednoduchý proces. Z výrobní linky léčivo míří do skladu distributora, ve kterém pracovníci zásilky prověří. Kontrolují, zda se nejedná o padělky, ale také například expiraci. Pokud je vše v pořádku, léky jsou odeslány do regálů a z těch se dostávají do beden s jednotlivými objednávkami. Ještě musí následovat finální kontrola.

Celý proces končí v expedičním skladu a z něj bedny opatřené kódem se dostanou ke správným dodávám. Ty pak míří do lékáren. A v lékárně si lék vyzvedne pacient. Jiný způsob obdržení léků na předpis v ČR není. Což se má změnit. Ministerstvo zdravotnictví chce, aby si pacienti mohli léčiva na předpis objednávat domů. Avšak s výjimkou návykových látek či léčiv vyžadující speciální podmínky, jako je například uložení v chladu.

Kamenná lékárna pro kontrolu lékových interakcí

Vždy by za tím musela stát kamenná lékárna. Ta by provedla kontrolu lékových interakcí, zda pacient léčivý přípravek může obdržet. Alespoň tento fakt nastínil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Dle lékárníků by však tato změna mohla způsobit, že provozovny v menších obcích přijdou o zákazníky a zavřou. Ministerstvo v tomto směru chce jednat s pojišťovnami o podpoře některých menších lékáren.

Objednání léků z pohodlí domova je komfortní

Objednat si léky z pohodlí domova a jen čekat na doručení, je velmi komfortní. Jde o to, že řada pacientů je méně pohyblivá či vůbec. Pro ně pak i sebekratší cesta do lékárny je problém a musí řešit, kdo jim lék vyzvedne či jak se tam jinak dostat. Náměstek ministra zdravotnictví Dvořáček uvedl, že když máme elektronický recept, což znamená, že není problém od lékaře poslat elektronicky či přímo od pacienta ten recept lékárně.

Teď jde o zajištění cesty léku z lékárny k pacientovi. Což by měl na starosti speciální kurýr. Zde je třeba upozornit na to, že pacienti v tomto případě musí počítat s vyšší cenou za dopravu. Lékárníci zase varují, že bez osobního kontaktu s pacientem se zvyšuje riziko chybovosti. A odborníci se zase bojí, že zásilkový výdej řada kamenných lékáren nepřežije. Tato služba však už funguje například v Německu, Portugalsku či Dánsku. Bude tomu tak i u nás?

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/leky-na-predpis-by-mohli-lide-dostat-primo-domu-pocita-navrh-350904

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/562596-leky-na-predpis-maji-jit-objednat-pres-internet-vyvola-to-zmatky-a-prijdeme-o-praci-vadi-lekarnikum

Náhledové foto: Pixabay