Malý krůček pro vás, velký krok pro vaši společnost

Podnikání

Založení vlastní společnosti rozhodně není procházka růžovým sadem, to víme všichni. Potřebujete finance, prostory, nápad… Co ale mnoho začínajících podnikatelů podcení, je název. A přitom bez něj vlastně žádná společnost existovat nemůže! Když už k jeho vymýšlení dojde, ze začátku je to možná zábava, potom ale člověk narazí na tolik problémů, že se nestačí divit.

Nejdříve se zabývejme otázkou, jak na to. Uvědomili jste si, že je nejvyšší čas svůj záměr nějak pojmenovat, ale žádný název zkrátka nepřichází. Největším problémem bývá, že jsme hned příliš kritičtí- očekáváme, že se nám do pěti minut v hlavě vynoří dokonalé jméno, a zatím nás napadají jen samé blbosti, které raději okamžitě zapomeneme. Pamatujte, že něco je vždycky lepší než nic. Ať vás napadne cokoli, zapište to. Nikdy nevíte, jestli vám po desátém přečtení nedojde, že stačí maličká úprava, a máte přesně to, co potřebujete. Myslete na to, že chcete zaujmout. Jméno by mělo být snadno zapamatovatelné, snadno vyslovitelné a zapsatelné, v ideálním případě i vyjadřovat, co vaše budoucí společnost nabízí. Až na něco přijdete, požádejte přátele, aby název přečetli a zkusili napsat- uvidíte, jestli jim to způsobuje potíže. V neposlední řadě by vás jméno společnosti nemělo omezovat- co kdybyste v budoucnu chtěli rozšířit pole působnosti.

Tak, a je to. Vymysleli jste název, který se vám zdá dokonalý (v ideálním případě několik takových). Tím ovšem trápení nekončí. Teď je načase ověřit, jestli vám bude povolen. K tomu slouží nespočet internetových stránek (pro příklad uvedu http://overovac.cz/), kam jméno jednoduše napíšete a pak jen doufáte ve štěstí. Název nesmí být shodný ani téměř shodný s názvem jiné existující společnosti, nesmí obsahovat slovo hanlivé nebo být klamavý. „Klamavost“ však není blíže definována, a tak obvykle záleží na konkrétním úředníkovi, který název schvaluje. Když už budete u ověřování, hodí se zjistit, jak je to s dostupností internetové domény- v ideálním případě by měla být totožná s názvem firmy. I v tomto vám pomůže mnoho internetových stránek, například zde.

Pokud jste všechny překážky pokořili, směle do podnikání!

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.