Maláčová bude předkládat důchodovou reformu

01_duchod

Ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Jana Maláčová plánuje v nejbližších dnech předložit vládě návrh důchodové reformy. Alespoň tak se vyjádřila na víkendovém sjezdu ČSSD, který letos sociální demokraté uspořádali online. Jak by měla reforma penzí vypadat?

Důchodové reforma jako vrchol sociální politiky ČSSD

Jana Maláčová na sjezdu ČSSD řekla, že nová důchodová reforma bude klíčovým prvkem sociální politiky ČSSD. V příštích dnech ji chce vládě předložit. Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) však již v minulosti řekla, že v tomto volebním období vláda již žádnou komplexní podobu reformy penzí nepřipraví.

Maláčová představila plán již minulý rok

Na sklonku minulého roku, konkrétně v prosinci roku 2020, Jana Maláčová představila hlavní body její penzijní reformy. V čem má spočívat? K realizaci by bylo zapotřebí přijmout tři zákony. První zákon upraví rozdělení veřejného důchodového systému na systémy dva. Z prvního systému by byl vyplácen základní důchod ve výši 10 tisíc korun za měsíc. Z druhého by pak pocházela zásluhová část penze. Z druhé části by tedy penzistům náležel důchod vypočtený dle jejich předchozích výdělků a odpracovaných let. Druhý zákon by pak zakotvil dřívější odchod do důchodu pro ty, kteří vykonávají náročnou profesi. Za každých deset odpracovaných let, o rok dřívější odchod do starobního důchodu. Třetí zákon pak zakotví nárok na zvýšení vypočtené penze o 500 Kč za každé vychované dítě.

Reforma Maláčové by stála nemalé peníze

Kolik by tato důchodová reforma z pera ministryně Maláčové stála? Již dřív ministryně oznámila, že v prvních pěti letech fungování by reforma stála 25 miliard korun. Na pokrytí části nákladů by chtěla ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD použít peníze z evropských programů. Analýza ke třem zákonům navrhovaným ministryní pak vyplývá, že by znamenaly propad důchodového systému o asi procento HDP. To by mohlo představovat asi 60 miliard korun. Nejvíce zvedají výdaje minimální penze, bonus za dítě a dřívější odchod do penze lidí s náročnou profesí.

Zdroj: ČTK
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.