02_darknet

Černý trh je plný zboží souvisejícího s covidem

Tzv. černý trh či šedá ekonomika jsou fenomény, které tu oficiální ekonomiku doprovázejí pravděpodobně od chvíle, kdy něco jako ekonomika vůbec vzniklo. Velký nárůst (z hlediska objemu i významu) pak většinou zažívá ve chvíli krizí, válek apod. Současná globální pandemie nového koronaviru, která svět drtí již druhým rokem, je přesně tou krizí, jež se odráží i ve fungování černého trhu.

Darknet a koronavirus

Současná ekonomika se čím dál tím více přesouvá do online prostředí a e-shopy zažívají bezprecedentní rozvoj. Černý trh samozřejmě nezůstává pozadu. Ta část internetu, ve které se skrývá, se již dlouhou dobu označuje jako „darknet“ (v překladu temný web). Sehnat na něm lze prakticky cokoliv. Za normálních okolností se obchody v darknetu soustředí na prodej drog, zbraní a dalších nelegálních produktů.

V době koronaviru se pak na darknetu objevuje vše, co s pandemií souvisí a není běžně k dostání, od falešných potvrzení o testech po očkování.

01_darknet

Foto: Pixabay

Co lze na darknetu sehnat a za kolik?

Na otázku „co lze na darknetu sehnat“ je snadná odpověď: všechno. Potřebujete zfalšovaný test s negativním výsledkem anebo přímo potvrzení o prodělaném očkování? Na darknetu jej lze sehnat asi za 150 dolarů. Samostatnou kapitolou je prodej očkovacích látek. Naleznete zde inzeráty nabízející prodej vakcín všech výrobců, od Pfizeru přes Sputnik, až po takové, které jsou teprve v prvních fázích testování. Prodejci pak pocházejí prakticky z celého světa a ti, kdo by se ke koupi skutečně odhodlali, zaplatí za jednu dávku v přepočtu od nějaký 10 do 30 tisíc korun.

Skutečnost je samozřejmě taková, že část z těchto vakcín je ve skutečnosti něco úplně jiného. V lepším případě pouze neúčinného, v horším přímo zdraví či život ohrožujícího. Zajímavou otázkou je to, odkud se pravé vakcíny na darknetu berou. Může jít o dávky ztracené z nejrůznějších skladů, nevyočkované dávky ukradené personálem nemocnic apod.

I policie České republiky tuto scénu monitoruje, z taktických důvodů se ale nevyjadřuje k tomu, zda proti ní podniká nějaké akce.

Zdroj informací: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/covidove-zbozi-plni-cerny-trh-k-mani-jsou-falesne-testy-vakciny-i-certifikaty-o-ockovani.A210405_131841_firmy-trhy_lidr

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *