Aktivity Kellnera: Téměř jedno procento české ekonomiky

Akcie

Nedávno zesnulý podnikatel Petr Kellner, který byl nejbohatším Čechem, měl velké bussinessové impérium, které do sebe zahrnovalo mnoho firem a společností. Majoritní vlastník skupiny PPF podnikal takovým způsobem, že jeho obchodní aktivity mohly tvořit až 1 % české ekonomiky. My se dnes podíváme blíže na analýzu, která toto dokládá. Pojďme na to!

Vlastnil kolem 1 % české ekonomiky

Data vycházejí z analýzy, kterou zveřejnil ekonom České spořitelny Michal Skořepa. Dle Skořepy totiž vlastnictví Petra Kellnera zasahovalo asi 1 % české ekonomiky. Jak k tomuto číslu došel? Když sečetl dvě základní složky přidané hodnoty, tedy osobní náklady a zisky před zdanění, čtyř společností z Kellnerovy skupiny, které působí zejména jen v ČR (šlo o O2, CETIN, PPF Banka a AirBank), pak šlo v roce 2019 o 0,7 % přidané hodnoty celé české ekonomiky v tomto roce.

Fakticky byl však podíl vyšší

Vyjde nám tedy, že sedm desetin procenta celé české ekonomiky v roce 2019 tvořila skupina Petra Kellnera. V realitě bude však procentní vyjádření ještě o něco vyšší. Výše zmíněná analýza totiž počítá jen s těmi společnostmi, které dominantně působí v ČR. Aktivity nizozemské skupiny PPF však byly však mnohem rozsáhlejší. Srovnávat hodnoty, které vznikly mimo ČR je sice zavádějící z podstaty věci, avšak může jít o dobrý ukazatel rozsahu a důležitosti Kellnerova impéria.

PPF však sídlí v Nizozemsku. Proč?

Pravdou však je, že Kellnerova PPF je nizozemská společnost se sídlem právě v této zemi. Proč? Sama společnost to vysvětluje jednoduše. Jde zejména o tamní stabilnější legislativní prostředí  a fakt, že Nizozemsko má preciznější dohody o ochraně investic s velkým počtem států. Alespoň toto jsou základní důvody, které uvádí sama společnost PPF B. V. Pravdou je, že důvodem jsou také nižší daně a výhodnější podmínky. Příjmy PPF z Česka jdou tedy na dividendách do ciziny. PPF však není jediná česká společnost, která tuto cestu zvolila. V Nizozemsku sídlí také Avast, Linet nebo třeba Rudolf Jelínek.

Zdroj dat: ČTK
Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.