Majitel pekárny: Ceny pečiva byly podhodnocené, rohlík by měl stát 8 korun

Rohlíky

Zdražování je již patrné na mnoha různých potravinářských výrobcích, přičemž nejčastěji se pochopitelně mluví o pečivu. Tady totiž na zdražení slyší úplně každý, vždyť jde o základní potraviny, bez nichž se neobejdeme. Cena pečiva jde nahoru doslova raketově a divit se tomuto faktu bohužel nelze. Vždyť mouka zdražila o více než 100 %. Zemědělcům ostatně nezbývá nic jiného než jít s cenami surovin nahoru, vždyť zdražily pohonné hmoty a extrémně také hnojiva. Jak to vlastně tedy s cenami pečiva bude vypadat? Vyjde pecen chleba na 100 korun?

Trochu nadhodnocené predikce

Jan Doležal, prezident Agrární komory přišel s vyjádřením pro portál tn.cz, v němž uvádí, že cena chleba se bude pohybovat klidně kolem 80 až 100 korun. Majitel pekárny Richard Kabát ovšem tvrdí v rozhovoru na Aktuálně.cz, že to tak drastické nebude. Standardní chleba by se měl cenově pohybovat okolo 60 korun, což také ale není málo. Byli a jsme zvyklí na něco trochu jiného. Budeme si muset odvyknout.

Rohlíky za dvacet haléřů jsou dávnou minulostí

Ostatně také mzdy byly v době komunismu jiné. Postupně budeme zapomínat i na rohlíky za cenu okolo jedné až dvou korun. Podle Kabáta padá onen paradox, že pečivo bylo dlouhou dobu považováno z vcelku bezcennou věc. Prostě se bralo jako samozřejmost, nicméně opak je pravdou. Jeho dlouhodobě podhodnocená cena musí jít nahoru.

Rohlík za 8 až 10 korun

Aktuálně je zdraženo o nějakých 15 až 30 %. Mírné zdražování by mělo přijít ještě v září. Tak jako tak nyní už kvalitnější rohlík v pekařstvích stojí okolo oněch 8 korun. Standardní rohlíky ze supermarketů jsou cenově logicky níže. V Evropě se ceny rohlíku pohybují právě kolem oněch 8 až 10 korun. Platy jsou ale v zahraničí poněkud odlišné, pochopitelně jsou vyšší. U nás se zatím na tuto cenu dostat nedá.

Alfou a omegou je mouka

Jednoznačně, ta se zdražila o 100 %. další položky typu tvarohu, rostlinných olejů a podobně šly nahoru o 30 až 50 %, což také není málo. Energie se zdražila o 20 až 40 %. Vše záleží na pekárně, s jakým dodavatelem a na jak dlouho má uzavřenou smlouvu, respektive fixaci ceny.

Pokles produkce obilí by neměl být katastrofální

Na západní Ukrajině je zaseto, takže je třeba s nějakou sklizní počítat. Pochopitelně si lze doslova odškrtnout úrodu z oblastí ve východní Ukrajině. Tady jen tak nevíme, co udělají Rusové.

Nějaké zdražení nás ještě podle Richarda Kabáta čeká, ale nemělo by tedy v letošním roce jít o nic drastického.

Zdroje info: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/457209-o-kolik-letos-zdrazi-potraviny-odpovi-prezident-agrarni-komory-dolezal

https://video.aktualne.cz/dvtv/kabat-rohlik-by-mel-stat-osm-korun-pecivo-je-tu-podhodnocene/r~b6936d48ec8911ec8b4e0cc47ab5f122/

Náhledové foto: Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.