Magické slůvko zdarma. Nevěřte mu!

Zdarma

Už jste někdy něco kupovali zadarmo? Zdá se vám tato věta nesmyslná? Ano, skutečně je. Magická slova zadarmo, zdarma, bezplatně etc. ovšem hýbou trhem, a to poměrně hodně. Lidé totiž na něco takového bezesporu hodně slyší. Vždyť kdo b nechtěl získat nějaké zboží nebo službu bezplatně? Asi každý. My se pokusíme přijít tomuto triku na kloub. Zjistíte, že se jedná o vcelku logickou záležitost. Zároveň se také pokusíme odívat na to, v jaké souvislosti se ona maximální možná sleva udává.

Prostě to funguje

Slovo zdarma je magické v jakékoli podobě. Pamatuju si velmi dobře, když jsme si s kamarády jako malí hráli s auty. Měl jsem jich víc a jednoho jsem se potřeboval zbavit. Samozřejmě jsem ho chtěl prodat. Za 50 korun ho ovšem nikdo nechtěl. Tak jsem slevil na 40 korun, nicméně i tak byla poptávka po tomto červeném šípu nulová. Tak jsem se rozhodl, že ho kamarádovi nabídnu zadarmo. Řekl jsem mu, že když mi dá 40 korun, dostane toto auto zcela zdarma. Nakonec si uvědomil, že to pro něho nebude dvakrát výhodné a odmítl mě. Notnou dobu ovšem přemýšlel a v prvním momentu byl tak nahlodaný, že by si auto zadarmo koupil. Přesně takto většinou fungují i akce obchodníků!

Zdarma vám prostě nic nedají!

Obchodníci se snaží dávat zdarma ke konkrétnímu sortimentu pouze drobnosti, jež nemohou prodat. Zbaví se jich a nadhodnotí zboží, ke kterému tyto drobnosti dostanete zabalené. Tím samozřejmě vydělají a jsou spokojení. Často se také řeší to, že dají do akce zboží tak, že za cenu 2 dostanete třeba další boty zdarma. Zkoušeli jste si někdy spočítat, na kolik by v součtu tři páry bot vyšly u konkurence, která je nabízí všechny za peníze? Určitě se do toho pusťte a budete nejspíše velmi překvapeni, když se dostanete na stejnou nebo velmi podobnou cenu.

Nebuďte naivní a neskočte jim na to!

Obchodníci to zkrátka s takovýmito triky umí a mnohdy se vyplatí snažit se spíše najít nějakou tu slevu. I tady byste ale měli být obezřetní. Máte-li podobné zkušenosti, klidně se o ně s námi podělte v komentářích.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.