5 tipů jak vyjít do výplaty

Půjčka

Nízké příjmy jsou problém. Někdy žijeme doslova od výplaty k výplatě a občas máme i dluhy. Naučte se s námi šetřit díky jednoduchým zásadám, které v domácnosti téměř nepocítíte. Chce to jen důslednost a pečlivost při počítání vynaložených prostředků a nenakupovat bez rozmyslu.

Detailní přehled o rodinné kase nikdy neuškodí. Je třeba mít zaznamenanou každou výdajovou položku. Všechno si sepisujte a zvažte, zda jsou výdaje nutné. Pravidelné poplatky odečtěte rovnou, rozepište si své celkové výdaje na týden dopředu a vždy zkuste vyjít při nákupu potravin se stanovenou částkou. Udělejte si plán na měsíc dopředu a postupně jej kontrolujte.

1. Začněte vařit

Jíst v restauraci a rychlém občerstvení je velmi nákladné. Zkuste si co nejvíce vařit doma a noste si jídlo v krabičkách do práce. Jde o velmi hospodárné řešení. Když si uvaříte na pár dnů dopředu, ušetříte i pár stovek měsíčně. Nejvíc můžete ušetřit právě vždy na potravinách a současně i na energiích. Takže šetřit vodou, zbytečně nesvítit, vypínat i úsporný režim a nepřetápět.

2. Choďte pěšky

Pokud není vaše pracoviště daleko, projděte se. Třeba i 20 korun ušetřených za lístek je v rozpočtu znát. Můžete vyrazit do práce, na nákup či na výlet i na kole. Ušetřené peníze za jízdné nebo za cestu autem se do rodinného rozpočtu vždycky hodí.

3. Najděte si brigádu

Pokud je váš pravidelný příjem příliš opravdu nízký, zkuste si najít víkendovou brigádu, alespoň občas. Na té se vám podaří vydělat 500 korun, možná i více. To vám pomůže zvednout váš měsíční rozpočet na nutné výdaje.

4. Pozor na neuvážené nákupy. Raději šetřete.

Nekupujte věci, které nepotřebujete a nejednejte impulzivně. Když máte peníze navíc, raději si odkládejte peníze stranou. Uhraďte nejdřív nejnutnější výdaje a pak zvolna šetřete, aby bylo z čeho platit. Rozlišujte skutečně důležité a podružné výdaje. Mnoho lidí neumí vyjít s penězi proto, že nakupují často zbytečnosti, které vlastně ani nevyužijí.

5. Půjčka do výplaty jako krajní řešení

Právě půjčka do výplaty by měla být až krajním řešením, ale nemusíte ji vyloučit už dopředu. Někdy může hodně pomoci, třeba když vám vypoví službu pračka či lednička. Podívat se můžete třeba na everyday+ recenze. Stovka za měsíc udělá ročně 1 200 korun. Tímto stylem budete mít rezervu, kterou využijete v době, kdy rodinný rozpočet potřebuje velmi naléhavý výdaj, se kterým jste dopředu nepočítali. Snažte se ušetřit alespoň něco každý měsíc. Zásoba na horší časy se vždycky hodí.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.