Lyžování

Lyžování v zahraničí – nezapomeňte na pojištění

Lyžování je oblíbenou kratochvílí zimních dní a populární jsou také zimní dovolené do zahraničí právě za lyžováním. Při takových plánech však nesmíme zapomínat také na cestovní pojištění na lyže, protože při zranění v cizích zemích nám nemusí být hrazena veškerá zdravotní péče z našeho pojištění a musíme se připojistit.

Na co nezapomenout

Jedna z nejdůležitějších rad při vybírání nejlepšího cestovního pojištění na lyže je výběr komplexního pojištění (nemoc, úraz, ztráta zavazadel, odpovědnost). Další nutností je zkontrolování, na které sporty se pojištění vztahuje. Ne všechny pojišťovny automaticky pojišťují i lyžování a je nutno si jej připojistit. Většina lidí se domnívá, že jim stačí jen cestovní pojištění, které je součástí služeb k platební kartě. Spoléhání se na toto pojištění se však nedoporučuje. Jsou zde nízké pojistné limity a jen základní aktivity. V nemocnici v zahraničí byste tak mohli bát nemile překvapeni.

Na co se pojištění nevztahuje?

Cestovní zdravotní pojištění se však nevztahuje na vše. Pokud je událost provedena úmyslně nebo se stane pod vlivem alkoholu a jiných látek, pojišťovna vám likvidaci škod neproplatí. Problematické by také mohlo být řešení úrazů, které si způsobíte tak, že nedbáte obecně platných pravidel pro jízdu na sjezdovce nebo ze sjezdovky vyjedete. A jak vlastně pojistné události řešit? Při potížích ihned kontaktujte asistenční službu a poslouchejte jejich pokyny. Nikomu neukazujte své doklady (kromě policii). Pokud musíte něco podepsat a nejste si jisti se zněním dokumentu, podepište papíry a připište „textu nerozumím, podepisuji s výhradou“.  Nehodu je také vhodné dokumentovat.

Jak to chodí v jednotlivých zemích?

Rakousko je zemí, kde je dobré znát specifické předpisy, jelikož Rakušané velmi často incidenty na sjezdovce řeší i soudem. Zde jsou cizinci většinou znevýhodňováni. Proto je nutné dbát ve všem na rady asistenční služby a neplatit žádné pokuty. Zaplacení pokuty by znamenalo malé přiznání viny. Další oblíbenou zemí je Francie. Zde může být jediným úskalím to, že v různých ski střediscích mohou být různá interní pravidla. Například někde je helma pro děti povinná. Nikde se nesmí pít při lyžování alkohol. Hrozí pokuta či odebrání pernamentky. Zdravotnictví zde patří k nejdražším. Doporučují se tedy dražší pojištění. V Itálii platí povinnost nosit ochranou helmu (pokuta až 150 Euro). Svahy jsou rizikovější, ale léčba zde není drahá. Pozor však na jazykovou bariéru.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *