Lockdown: jaká pravidla nyní platí

01_respirator

První březnovým dnem vstupuje Česko do dalšího tvrdého lockdownu kvůli pandemii koronavirového onemocnění covid-19. My si dnes přehledně probereme, jaká pravidla nyní tedy v souvislosti s tímto rozhodnutím vlády platí. Pojďme tedy na to!

Povinnost nosit roušky a respirátory

Novinky se týkají například nošení ochranných pomůcek jako jsou roušky a respirátory. První jmenované máme všichni povinnost nosit od 1. března všude v zastavěném území obce. V případě pobytu v přírodě tato povinnost odpadá jen ve chvíli, kdy se u vás nenachází v okruhu 2 metrů jiná osoba. Nošením roušek se však myslí jen a pouze nošení chirurgických roušek. Již tedy nemůžete nosit roušky nebo šátky z textilie ani ty po domácku vyrobené. Respirátory jsou pak lidé povinni nosit tam, kde je vyšší koncentrace lidí. Například prodejny, provozovny, veřejná doprava a podobně. Povinnost nosit roušky nebo respirátory se vztahuje také na pracoviště.

Zavření valné většiny škol a školek

Dnes se také na tři týdny uzavírají školky i školy. Stejně tak i dětské skupiny. Jediná zařízení, která se takto neuzavírají jsou ta při zdravotnických zařízeních. Zavřené jsou také zařízení, dříve nazývaná jesle.

Uzavření obchodů, omezení služeb

Obchody a služby jsou uzavřené do té míry, jako do dnešního dne. Výjimky se oproti období před 1. březnem výrazně redukují. Jde například o potraviny, drogerie, lékárny, obchody s krmivy, optiky, malé trafiky. Restaurace či jiná stravovací zařízení mohou nadále prodávat jen přes výdejní okénko, a to jen do 21 hodin.

Omezení pohybu

Platí zákaz vycházení od 21 hodin do 5 hodin ráno. Opustit bydliště lze jen v rámci okresu. Pro vycházku či běhání platí, že se lze pohybovat jen v rámci vaší obce. Návštěvy příbuzných, byť žijících ve stejném okrese, nejsou povoleny. Mimo okres lze vycestovat jen ve stanovených výjimkách, a to jen s potvrzením. Jde například o návštěvy lékaře, cesty do práce a podobně.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.