Litva si opět na jeden den vyzkoušela zákaz prodeje alkoholu. Proč?

alkohol

První zářijový den je tradičně ve znamení návratu školou povinných dětí do lavic. V Litvě to platí stejně jako u nás. V této pobaltské zemi je však datum 1.září vnímáno s ještě větší intenzitou než u nás. Školní rok začíná žákům základních škol, středoškolákům i vysokoškolákům. Právě proto je tento den v zemi slaven jako Den vědy a vzdělání. Nejde přitom o žádnou formalitu, které by si člověk ani nemusel všimnout. V tento den se v Litvě koná celá řada zajímavých akcí. A navíc: je zakázán prodej alkoholu v obchodech.

Alkohol a vzdělání

V Litvě mají jasno: alkoholické nápoje a vzdělávání prostě nejdou dohromady. Na Den vědy a vzdělávání není proto možné koupit si alkohol v obchodě. Bary a restaurace nicméně fungují. I tak jde ale o poměrně viditelný a přísný způsob, jak upozornit na škodlivost alkoholu.

metaxa

Foto: Pixabay

Významu, který Litevčané vzdělávání přisuzují odpovídají i pokuty, které mohou obchodníci za prodej alkoholických nápojů v tento den dostat. Prodejce, který bude zákaz ignorovat, může dostat pokutu až 579 eur, v přepočtu asi 14 000 Kč. Pokud zákon poruší opakovaně, jeho pokuta může činit až 1448 eur, tedy asi 35 000 Kč.

V Litvě mohou osmnáctiletí na alkohol zapomenout

Zatímco pro nás je přirozenou hranicí dospělosti, a tedy i věku, kdy si lze koupit alkohol, osmnáct let, Litva patří k zemím, které jsou v tomto ohledu přísnější. Alkohol si lze zde koupit až od 20 let. Za prodej alkoholu lidem mladším dvaceti let hrozí obchodníkům peněžitý trest až 868 eur, při opakovaném usvědčení až 1448 eur.

Litva skutečně vsází spíše než na alkohol na chození do školy, alespoň tedy v poslední době, ještě nedávno byla totiž Litva zemí s nejvyšší konzumací alkoholu na osobu na světě.

Již delší dobu se v zemi diskutuje o tom, že by bylo na místě letní prázdniny o něco zkrátit a školy otevírat 21., nebo alespoň 26. srpna. Zatím ale platí, že škola začíná standardně i z naše pohledu. Pokud budete mít tedy začátkem září příštího roku cestu do Litvy, nezapomeňte na to, že pivo si v supermarketu nekoupíte.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-litva-opet-zahajuje-skolni-rok-nasucho-40442207

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/litva-spotreba-alkoholu-novy-zakon.A170609_160819_zahranicni_san

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.