Litva se definitivně odstřihla od ruských energií

Elektřina

Rusko a vývoz jeho energií, to jsou pojmy, který jsou v dnešní době skloňovány snad ve všech pádech. Rusko zastavením vývozu plynu, ropy a elektrické energie hrozí různým zemím, některé země na to ale ani nečekají a od ruských energií se snaží odstřihnout sami. Litva je zemí, které se to nyní povedlo stoprocentně.

Litva a ruské energie

Litva je od neděle kompletně odpojená od ruské elektřiny. Tu jim dodávala společnost Inter RAO. Litva se tím zcela zbavila závislosti na ruských energiích, neboť již předtím ukončila dovoz plynu a ropy z Ruska.

Litva se tak stala zemí energeticky zcela nezávislou na Rusku. V tomto ohledu pokročilo nedávno i Finsko, v jeho případě ukončilo dodávky zemního plynu samo Rusko. Pro Finsko se ale nejednalo o událost zásadního významu, neboť plyn tvořil v jeho energetickém mixu pouhých pět procent. Dovoz elektřiny potom ukončilo Finsko samo.

Litva

Foto: Pixabay

Otázka solidarity

Litva prostřednictvím odstřižení se od ruských energií vyjadřuje Ukrajině nejenom velkou dávku solidarity, ale především dokazuje, že na zdrojích Ruska není země nikterak závislá. Toho by samozřejmě rády dosáhly i mnohé další země, Českou republiku nevyjímaje.

Cíl minimalizovat energetickou závislost na Rusku vyhlásila Evropská unie jako celek. Evropská unie a jednotlivé členské země spouští programy na podporu alternativních zdrojů energie, ať již v podobě obnovitelných zdrojů nebo zdrojů konvenčních, ale od nových dodavatelů.

Je tak pouze otázkou času, kdy Evropa dospěje do stavu, kdy se bez ruských energií obejde. Svojí invazí na Ukrajinu tak Rusko otevřelo stavidla problémů, které v konečném důsledku dopadnou především na něj.

Zdroje informací: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/litva-se-od-nedele-obejde-bez-elektriny-z-ruska/2209154

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/litva-elektricka-energie-inter-rao-rusko.A220520_194318_eko-zahranicni_pukk

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.