Soumrak českých restaurací: Meníčko za 200 a více korun si mnozí rozmyslí

Jídlo

Ceny jdou nahoru v podstatě ve všech segmentech a restauratérství rozhodně není výjimkou. Bohužel to ale v této oblasti bude zřejmě nejcitelnější. Mnohé hospody to s vysokou pravděpodobností položí a lidé se budou stravovat doma, případně si koupí něco rychlého. Ostatně i ceny za pivo půjdou raketově nahoru a dostanou se až na 70 korun za půllitr. Takto se vyjádřil například restauratér Luboš Kastner pro Seznam zprávy. Podobně Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) hovořil i pro Lidovky.cz. Vyjadřoval se ohledně meníček.

Na levné obědy zapomeňte

Bohužel. Spousta lidí dnes řeší oběd velmi jednoduše prostřednictvím meníčka. Jedná se fakticky o relativně levnou variantu stravování. Meníčka se dnes prodávají klidně i někde okolo 100 korun. Najít se dají i levnější restaurace. Musíte ale hodně dobře hledat. Průměrná cena je přitom 156 korun za jídlo. Když si vezmeme celkové zdražení oproti roku 2017, dostaneme se na rozdílovou částku 48 korun. Nyní by se měla meníčka opět zdražovat. Tím pádem bychom se mohli dostat na cenu okolo 200 korun. Pokud si spočítáte, že na oběd půjdete každý všední den, dostanete se měsíčně na 4000 korun.

Pivo za 70 korun jako smutná realita

Čepované pivo si budete moci koupit i za cenu nějakých 70 korun. To bezesporu není málo. Když si srovnáme ceny lahvových piv v supermarketech, dostanete se na rozmezí od 10 do 30 korun. To je obří rozdíl. Čepované je ale pochopitelně čepované. Lahvové se mu jen tak nevyrovná. Doma si také tu správnou atmosféru jako v hospodě nevytvoříte. Lidé ale budou šetřit, to je více než jasné.

Boj o hosta bude tvrdší

Tím si můžeme být jistí. Zajímavě hovoří také průzkum společnosti SaltPay, jejímž dílem je restaurační systém Storyous. V loňském roce dorazilo do restaurací v první polovině měsíce dubna o nějakých 14 % hostů méně než v roce 2019. Ceníky restaurací se prostě změnily v důsledku zdražení pohonných hmot a energií. Restaurační zařízení se budou o hosty bít. Některé na to půjdou přes nejnižší ceny, nicméně většinou se restaurace zařídí tak, že budou chtít oslnit bezvadným servisem a také maximálně kvalitním jídlem.

Zdroje info: https://www.lidovky.cz/byznys/restaurace-hospody-obedy-edenred-menu.A220429_173458_ln_ekonomika_vag 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-vyhlidky-ceskych-hospod-pivo-bude-za-70-a-obedy-jeste-zdrazi-203593

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/trzby-restauraci-v-prvnim-kvartalu-mezirocne-vzrostly-zhruba-o-polovinu/2193158

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.