Dožijeme se nejspíše vyššího věku, ale nesoběstačných v důchodů může být až milion

Senior

Pokrok bezesporu nezastavíme, což je většinou dobře. Brát v potaz bychom měli fakt, že do důchodu půjdeme poněkud později, než tomu je a bylo v případě našich rodičů. Užít si ale důchodového věku budeme moci nejspíše déle. Vždyť věk, kterého se lidé nyní dožívají, se nepochybně zvyšuje. Počítat bychom ale měli s tím, že na samotný důchod možná nebudeme mít dostatek finančních prostředků. Zajímavé výsledky nabídl průzkum NN Životní pojišťovny napříč Českem, jehož výsledky zveřejnil portál iDnes.cz.

Jeden z deseti Čechů se dožije stovky

Potenciál na to současní mladí lidé nepochybně mají. Dle průzkumu si ale jen 42 % dotázaných myslí, že na to, aby se uživili v takto požehnaném věku, budou mít. Fakt, ž se budou muset postarat sami o sebe, si uvědomuje jenom 70 % obyvatel naší země. Demografický vývoj jde dál a prognózy jsou bohužel neúprosné. Do nějakých čtyřiceti let by mohlo být více než milion Čechů do nějaké míry nesoběstačných. Toto sdělení je bohužel vcelku alarmující.

Až dvojnásobné počty seniorů

Počet lidí pobírajících starobní důchod se rapidně zvýší, dokonce by se mohl až zdvojnásobit. Aktuálně u nás máme včetně tech invalidních a předčasných celkem 2,8 milionu důchodců. Zajímavé jsou i statistiky Českého statistického úřadu, které hovoří o tom, že ženy pobírají důchod v průměru 28 let a jejich věk dožití činí 83,7 let, zatímco muži pobírají důchod 18,9 roku a dožívají se 79,6 let. Do roku 2050 je třeba počítat s tím, že se počet seniorů zdvojnásobí. Nesoběstačných v různých fázích může být až 1 000 000!    

Důchodový systém pod extrémním tlakem

Okolo roku 2040 bude nápor na důchodový systém doslova extrémní. Důležité bude obohatit jej o dodatečné příjmy. Nelze se spoléhat pouze na vybrané pojistné. Lidé by měli mít umožněno pracovat i ve vyšším třeba důchodovém věku tak, jak sami chtějí. Samozřejmě by se hranice důchodového věku neměla zvyšovat, nicméně zřejmě to nebude hratelné a bude muset ke zvýšení této třaskavé čáry dojít.

Lidé si na penzi spoří ve větším

Přesně tak, počty střadatelů na důchodový věk rostou. Odborníci doporučují odkládat na důchod celkem 10 % z vlastních příjmů. Ne každý si ale takovýto luxus může pochopitelně dovolit. Počty lidí spořících na penzi ale rostou. Na konci posledního čtvrtletí loňského roku spořilo právě na důchod více než 4,4 milionu Čechů. Ne penzijní připojištění je třeba dávat alespoň 1000 korun měsíčně, abyste dosáhli na nejvyšší podporu 230 korun. Menší částky moc nedávají smysl.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/finance/penze/penze-duchod-sporeni-investice-zdravi-reforma-stat.A230118_094411_penze_sov?zdroj=fincentrum_hp, https://www.cssz.cz/duchodova-kalkulacka  

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.