Lidé podporují covid pasy – chtějí cestovat

01_covidpas

Nyní je již více než rok a půl omezeno cestování do mnoha míst. Za tím stojí jediné – pandemie koronavirového onemocnění covid-19. Situace by však mohla být zlepšena takzvanými covid pasy, které schválil Evropský parlament a od 1. července jsou v platnosti. Dle průzkumu pro společnost Ušetřeno.cz, která provozuje web Top-Pojištění.cz, lidé zavedení covid pasů kvůli cestování podporují. Konkrétně jde o téměř tříčtvrteční většinu (74,6 %) dotázaných z 580 respondentů.

Zjednodušení cestování a kontrola nad virem

Lidé, kteří podporují covid pasy dodávají, že očekávají zjednodušení cestování a kontrolu nad šířením viru. Pokud však respondenti odpovědělo na podporu covid pasů negativně, pak poukazovali na dělení lidí na dvě kategorie a zvýhodňování již očkovaných jedinců, což jim přišlo nespravedlivé. Ve většině případů však dle ankety vyplývá, že lidé chtějí cestovat a vidí očkování jako nástroj, který jim tuto možnost umožní.

 

Lidé se chtějí více pojišťovat kvůli covidu

Průzkum také ukazuje, že se mění preference u cestovních pojištění. Skoro polovina dotázaných totiž vybírá cestovní pojištění dle toho, zda se vztahuje i na situace vzniklé kvůli nákaze covidem-19. Pokud jde o lidi, kteří plánují cestování jen po Česku, pak 70 % z nich neplánuje sjednání cestovního pojištění. 15 % z nich o tom uvažuje. I při cestování po Česku však existují rizika, která však lidé tolik nevnímají. Například je dobré pojištění odpovědnosti či pojištění zavazadel.

Drtivá většina lidí covid pasy zná

Překvapivé pro mnohé může být také to, že pojem covid pas je u respondentů velmi známý. Asi 93 % dotázaných totiž odpovědělo, že vědí, o co se jedná. Není to však samozřejmost, jelikož jde on poměrně nový pojem. Zásluhu na tom má určitě osvěta ze strany propagátorů, ale také určitá dávka kontroverze, kterou s sebou covid pasy přinesly.

Zdroj: Protext společnost Úšetřeno.cz
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.