Vinylové desky zažívají comeback

01_LP

Posledních několik let lze na trhu s hudebními nosiči pozorovat zajímavý trend. Zatímco prodej CD dlouhodobě klesá, na první pohled archaický nosič – vinylové desky (LP) – zažívá renesanci. A koronavirová pandemie tento trend ještě zvýraznila. V první polovině letošního roku dokonce prodej LP poprvé překonal prodej CD (alespoň ve Spojených státech). Pro nás je zvláště zajímavé, že z tohoto trendu profitují i české společnosti.

Návrat vinylu

Vinylové desky před časem přepustily své místo menším CD s větší kapacitou. Jak se ale ukázalo, CD se pro hudbu nestaly žádným spásným řešením. Po jistou dobu sice vládly trhu s hudebními nosiči, s příchodem streamované hudby a digitálních obchodů ztratily CD z valné části smysl. Digitální záznam zvuku je přesně to, co lidé dostanou při stahování nebo streamování hudby.

Na rozdíl od CD nabízí LP záznam analogový, tj. sice s šumem, ale za to kompletnější a přirozenější. Ukázalo se, že právě to skupina hudebních fanoušků preferujících fyzické nosiče hledá. A právě proto se vinylové desky začaly na trh vracet.

01_CD

Foto: Pixabay

LP vs. CD

Od ledna do června se letos prodalo v USA prodalo 19,2 milionů vinylových nosičů a pouze 18,9 milionů CD nosičů. Poprvé od roku 1991 se tak na trhu prodalo více vinylů než CD. Jedním z největších výrobců LP desek je česká společnost GZ Media se sídlem v Loděnici u Berouna. Její tržby v loňském roce atakovaly hranici 4 miliard a zisk poočištění od zdanění činil téměř 900 milionů korun.

K LP deskám se obrací i umělci, kteří v době, kdy byly vinyly poprvé populární, ještě často ani nebyli na světě. I jim vinyly, často v exkluzivních edicích, přinášejí značné zisky.

Zdroj infromací: https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/pandemie-pomohla-trendu-gramofonovych-desek-prodalo-se-jich-vice-nez-cd-1382180

https://www.cnbc.com/2021/07/13/music-fans-pushed-sales-of-vinyl-albums-higher-in-first-half-of-2021.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.