Lidé i firmy během pandemie více spoří

02_uspory

Byla zveřejněna nová data, která ukazují jasný trend. Firmy i domácnosti více šetří a tvoří si úspory. Od počátku koronavirové pandemie v březnu 2020 se zvýšili úspory firem i domácností o asi 500 miliard korun. My se dnes na tato data podíváme zblízka. Pojďme tedy na to!

Nejvíce spoří domácnosti

Data vycházejí z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které zveřejnila ČTK. Výpočty hovoří o úsporách českých firem, živnostníků, ale i domácností, které v prvním čtvrtletí tohoto roku přesáhly 4,3 bilionů korun. Pokud se podíváme na data z posledního předpandemického měsíce, tedy konce února 2020, pak se tento objem zvýšil o asi 500 miliard korun. Největší podíl na tom mají české domácnosti. U nich se úspory zvýšili o 364 miliard, což představuje téměř tři čtvrtiny celkového růstu objemu úspor. Úspory firem se pak zvýšili o 117 miliard a u živnostníků dělal růst oproti únoru 2020 19 miliard korun.

Letos již firmy ani živnostníci úspory nenavyšují

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud srovnáme první čtvrtletí tohoto roku se stavem na konci února 2020, pak se celkový objem úspor zvyšoval ve všech kategoriích. Tedy jak u firem a živnostníků, tak u domácností. V tomto roce je však situace již jiná. Zatímco u domácností se pořád vytváří další úspory – v prvním čtvrtletí roku 2021 přibylo rekordních 100 miliard korun na celkovém objemu úspor domácností, u firem a živnostníků celkový objem úspor mírně klesal.

Zvyšuje se podíl nesplacených úvěrů

U živnostníků dle dat, vyplývá ještě jeden trend. Zvyšuje se totiž podíl nesplacených úvěrů. Na konci března to bylo téměř 7 %. Koncem října minulého roku to však bylo ještě jen 4,6 %. Podíl nesplacených úvěrů se zvyšuje již pátý měsíc v řadě. Živnostníci doplácí zejména na protipandemická opatření. Nepomohlo jim ani to, že na konci října bylo ukončeno úvěrové moratorium. Schopnost splácet se však snižuje i u firem a domácností. U všech kategorií lze rozpoznat zpoždění se splátkami. Toto platí u spotřebitelských, popř. podnikatelských úvěrů. Hypotéky se však stále relativně dobře splácejí.

Zdroj dat: CRIF – Czech Credit Bureau, zveřejněno v ČTK
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.