Na Slovensku přijali zákon, který zvýhodňuje očkované

PCR test

Řeší se to po celém světě a naše země není výjimkou. Velkým tématem v nynější fáze pandemie je to, jak se chovat k faktu, že část společnosti očkovaná proti onemocnění covid-19 je a druhá část nikoli. Na Slovensku byl nyní přijat zákon, který zvýhodňuje očkované v řadě aspektů. Byl však přijat v „mírnější“ variantě pro neočkované, než chtěl původně ministr zdravotnictví. Jaká pravidla na Slovensku budou platit?

77:55

Ve slovenském parlamentu byl nakonec poměr hlasů pro a proti 77:55. Novela zákona o veřejném zdraví tak byla schválena. Ještě se čeká na podpis prezidentky Čaputové. Nejvíce kontroverzní částí byla ustanovení o platbě testů pro neočkované. Vládní strany nakonec ustoupili tlaku veřejnosti i části poslanců a stát bude i nadále platit testy i pro neočkované občany. Novelu schválila většina tvořená ze stran JSME RODINA, OLaNO, SaS a ZA LIDI.

Co zákon přináší

V čem tedy novela zákona spočívá. Umožňuje například regionálnímu úřadu veřejného zdravotnictví nařídit ohrožení veřejného zdraví a dočasně podmínit vstup na hromadné akce očkováním proti covidu-19, popřípadě negativním testem či potvrzením proti prodělání nemoci.

Zvýhodnění očkovaných

Očkovaní lidé budou dle novely zákona zvýhodněni v době pandemie. Jak? Budou mít volný vstup do obchodů, restaurací nebo třeba na sportoviště či kulturní a společenské akce. A to i v případě, kdy se obecná pravidla kvůli pandemii zpřísní. Zpřísnění pravidel setkávání se a návštěvy služeb, obchodů a akcí se tak budou týkat spíše jen těch, kdož se sice očkovat mohou, avšak nechtějí. Naopak pro neočkované bude platit povinnost nechat se testovat před vstupem do škol, do práce a podobně. Antigenní testy na Slovensku zůstávají zdarma, respektive hrazené státem. S antigenním testem budou muset neočkovaní počítat také v případě návštěvy služeb, obchodů (kromě drogerií, potravin a lékáren) a kulturních akcí. V těchto případech si však již budou muset zaplatit test za 5 eur.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/slovensky-parlament-schvalil-zakon-ktery-zvyhodni-ockovane-obcany/2068038
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.