Dánsko chce zrušit státní svátek kvůli výdajům na obranu

Dánsko

Ruská agrese vůči Ukrajině, která trvá již skoro celý rok, zcela změnila bezpečnostní situaci v Evropě i uvažování politiků o obranné politice. Celá řada států (Českou republiku nevyjímaje) se nyní horečně snaží dohnat manko a co nejdříve začít naplňovat svůj závazek vůči NATO, tedy 2 % HDP věnovaných na obranu. Jedním z takových států je i Dánsko, které nyní přišlo s originálním nápadem na to, jak získat potřebné finance na zvýšené obranné výdaje.

Státní svátek: zrušeno

Dánská vláda představila širokou reformu sociálního systému, největší pozornost ale budí jeden jediný bod: zrušení státního svátku tzv. Velkého motlitebního dne slaveného od roku 1686. Zrušení státního svátku by mělo přinést státní pokladně významné příjmy z daní. Mezi lidmi ale tento krok podporu rozhodně nemá, a proti zrušení svátku protestovalo v Kodani na padesát tisíc lidí.

Kodaň

Foto: Pixabay

Dánové v práci

Jedním z důvodů, proč se dánská vláda rozhodla hledat dodatečné finance právě ve státních svátcích je i to, že Dánové obecně pracují kratší dobu než lidé ve většině evropských zemí. Ani tento argument, ale Dány zatím příliš nepřesvědčuje a podporují je v tom také představitelé odborů, kteří tvrdí, že lidé budou tradiční svátek stejně slavit a dodatečné daňové příjmy nebudou pro stát tak vysoké, jak si vláda myslí.

Dánsko chce však dosáhnout dvou procent HDP určených na obranu v roce 2030 a bez podobných kroků to zkrátka nepůjde.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-danove-se-bouri-vlada-chce-zrusit-statni-svatek-aby-pokryla-vydaje-na-obranu-40422134

 https://www.byznysnoviny.cz/2022/12/15/danska-vlada-zrusila-statni-svatek-aby-navysila-rozpocet-na-obranu-na-2-hdp/

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.