Levné potraviny si musíme zasloužit. Řetězce z nás dělají marketingové otroky

Supermarket

Šetří se v podstatě úplně všude. O tomto faktu není možné diskutovat. Situace je dána především situací na Ukrajině. Nejcitelnější je pro každého z nás nárůst cen potravin. Nakupovat je totiž musí každý. Když se podíváme na ceny některých výrobků, zjistíme, že jejich nárůst byl opravdu markantní. I přesto je možné ušetřit. V případě, že se postupně podvolíme marketingové strategii společnosti, u které nakupujeme.

Nákup se seznamem zboží ve slevě nebo aplikací

Jen málokdo už vychází od supermarketu na nějaké větší nákup naslepo. Prostě a jednoduše se díváme na letáky, které jsou aktuálně k dispozici. Prohlédnout si je lze jak na internetu, tak i v papírové podobě. Od té už ale postupně majitelé sítí supermarketů upouštějí. Tak jako tak jdeme se seznamem a hledáme zboží ve slevě. Tím pádem jsme byli přinuceni prohlédnout si velkou část sortimentu toho či onoho supermarketu. Často si koupíme i věci, jež nepotřebujeme. Jasně, vždyť jsou za výhodnou cenu. Nikdo neví, co bude třeba za měsíc.

Musíte být členy klubu nebo mít body

Přišli jste ke kase, máte v nákupním balík mlék za 15,90, ale účtují vám 23,90 za jedno mléko? Jasně, vždyť s sebou nemáte kartičku daného supermarketu. Bez té to pochopitelně nejde. Mnohdy je cena potravin podmíněná také jistým bodovým ziskem za předchozí nákupy. Chtěli byste vepřovou kýtu za 99,90 za kg a nikoli za 219? Honem si oblepte dané zboží samolepkou, která vás opravňuje ke slevě 55 %! A takto bychom mohli pokračovat. Prostě si nás supermarkety omotaly kolem prstu a stále vydělávají.

Digitálně nevzdělaní nemají šanci

Doby papírových letáků se postupně dostávají do zapomnění. Prakticky všechny marketingové agentury, jež zaměstnávají majitelé supermarketů, počítají s tím, že je našinec digitálně gramotný.

Jdou na to i přes děti

Aby ne, vždyť právě ony jsou těmi, kteří dokáže rodičům v obchodech dokonale provětrat peněženku. Stačí soutěž s hrnky vyznačujícími se dětskými motivy. Za určitou cenu se také dají z obchodů odnést plyšáci nebo album, do které se lepí samolepky. Prodejci to s námi zákazníky prostě a jednoduše umí. Marketing z nás dělá otroky supermarketů, jimiž se stáváme zcela dobrovolně. Přesto by stálo za to zamyslet se nad tím, kam mizí neskutečně zisky nadnárodních koncernů.

Zdroje info: 

https://www.billa.cz/akcni-letaky
https://www.albert.cz/aktualni-letaky 
https://www.lidl.cz/c/akcni-letak/s10008644
Vlastní zkušenosti autora 

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.