Jaké značky aut ztrácejí nejrychleji cenu? Výsledek nepřekvapí

dálnice

Známé okřídlené rčení praví, že nové auto ztratí třetinu své hodnoty ve chvíli, kdy vyjede z brány prodejny. Jde samozřejmě o trochu přehnané tvrzení, faktem ale je, že auta s časem svoji cenu ztrácejí. Míra toho, jak rychle přicházejí o svoji hodnotu, je ale pro různé značky různá. Které značky jsou na tom v tomto ohledu nejlépe a které nejhůře?

Fenomén jménem amortizace

Amortizace vozu je pojem, který označuje míru jeho opotřebení. V češtině se pak někdy ve stejném významu používá pojem odpis. Každý vůz samozřejmě reaguje na stárnutí jinak, záleží na tom, jak často je používán, zda je garážován, jak se k němu majitel chová… V neposlední řadě potom hraje roli i to, jaké nové technologie se na trhu objevily od chvíle, kdy auto vyjelo z výrobní linky, a které mu tak schází.

Pokud je k dispozici opravdu hodně dat, je ale možné porovnat průměrnou amortizaci vozů různých značek. A právě takovou analýzu provedli odborníci ze společnosti CarVertical. Po dobu tří let sbírali data o autech v Evropě, v Severní Americe i v Austrálii a na jejich základě zpracovali unikátní studii.

grafZdroj grafiky: CarVertical

Značky s nejvyšší a nejnižší amortizací

Podle výsledků studie ztrácí nejméně na hodnotě vozy značek Porsche, Jeep a Mini. U nich je rozdíl mezi nejnižší tržní hodnoty od ceny původní nejmenší. U Porsche činil 64,4 %, U Jeepu 84,4 % a u Mini 85,5 %. Na druhém konci spektra jsou značky Chrysler, Audi a Seat (96,8 %, 96,2 % a 95,8 %). Za zmínku stojí i to, že na čtvrtém místě žebříčku posuzovaných značek s nejvyšší amortizací se umístila Škoda (95,0 %).

Zajímavá je i tabulka, která říká, za jak dlouho dosáhnou vozy různých značek své minimální tržní hodnoty. Zatímco u Porsche je to 15 let, Dacia, Kia nebo Suzuki k tomu potřebuje 30 let. Průměr přes všechny značky činí 20-23 let.

grafZdroj grafiky: CarVertical

Zdroje info: https://www.carvertical.com/cz/blog/vyzkum-ktere-automobily-ztraceji-svou-hodnotu-nejrychleji

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.