Koronavirus může uspíšit nástup Muskova Robotaxi

01_taxi

Poslední roky silně otřásly celým odvětvím poskytování taxislužby. Nástup Uberu, Lyftu a dalších společností fungujících na podobném základě změnil celý obor. Stejně tak se ovšem jejich obchodní model dosud pevně neusadil v právním systému většiny zemí a jména těchto firem jsou v médiích skloňována především v souvislosti s nejrůznějšími soudními procesy, zákazy činnosti apod. Na pozadí se však možná probouzí nový obr, který znovu přepíše pravidla hry. Současná celosvětová pandemie mu k tomu připravila ideální podmínky.

Uber v problémech

Problém Uberu, Lyftu a dalších podobných společností spočívá často v tom, že jejich inovativní podnikatelský model nemá v současných zákonech upravujících pracovně-právní vztahy dostatečnou oporu. Fakt, že řidiči nejsou zaměstnanci, nýbrž nezávislí kontraktoři na volné noze, působí nejeden právní problém ve velké většině zemí, kde začaly zmíněné společnosti působit.

Je tedy zřejmé, že podobným problémům by nečelila firma, která by žádné řidiče nepotřebovala. Na úsvitu věku samořiditelných aut, to koneckonců není až tak fantastická představa. A pokud se do něčeho takového hodlá pustit Elon Musk, který již léta převrací naruby všechny analytické prognózy věštící mu „nevyhnutelný“ neúspěch a jeho brzký pád, je třeba zbystřit. Tím spíše, že mu koronavirus možná vytvořil pro start tohoto nového byznysu ideální podmínky.

02_taxi

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Robotaxi jako řešení sociálního distancu

V době koronavirové je totiž sociální distanc vzývaným řešením současné situace. Jeho problémem je ale fakt že je neslučitelný s konceptem veřejné dopravy. Vyšší poptávka po individuální dopravě v kombinaci s eliminací problémů, kterým nyní čelí Uber a spol., tak dost možná vytvoří tlak na zákonodárce, aby jeho nové službě, která ponese jméno Robotaxi, umetli cestičku a usnadnili jí vstup na trh.

Zda bude i tento nový Muskův vizionářský projekt slavit úspěch, poznáme možná již brzy. Robotaxi má totiž ve Spojených státech odstartovat již na konci tohoto roku, byť z právních důvodů zatím jen s lidským řidičem coby pojistkou za volantem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.