Lehce pokřivená úcta? Květiny od StBáků a hanba vládě

Vít Rakušan

Den boje studentů za svobodu a demokracii. Ano, přesně dnes slavíme 17. listopad. Lidé si připomínají pád komunismu. V roce 1989 prostě přišla svoboda. Tolik ceněná hodnota, o níž dnes mluví takřka každý. Hlavně v souvislosti s tím, že si jí nevážíme. U mnohých tomu tak bohužel je a berou ji jako samozřejmost. Sváteční den se pochopitelně nese v duchu různých kulturních akcí, jež se konají zejména v Praze. Památník na Národní třídě se již ocitl v obležení politických špiček, jež přišly uctít památku těm, kteří se postavili komunistickému režimu. V případě některých šlo o jakési hořkosladké projevy.

Takový hodný řadový StBák?

V případě bývalého premiéra došlo na transparenty a protesty lidí. Transparent s nápisem Květiny od STBáků a normalizačních komunistů tady nechceme byl celkem výmluvný. Muž v opičím převleku nabízející banány také. Babiš vyzdvihl svobodu pohybu, slova a možnost podnikat. To má nepochybně pravdu. Se svou kauzou a dotačními záležitostmi je u všeho ale nějaká divná pachuť. I jeho slova o tom, že byl pouze neaktivním členem strany jsou spíše k hořkému úsměvu.

Hanba vládě? Pomáhat jiné zemi je špatnéM

Také Vít Rakušan nebyl ušetřen kritiky. Hanba vládě se stalo jakýmsi koloritem mnohých akcí z poslední doby. Pomáhat jiné zemi v nouzi podle něj určitě špatné není, s čímž se dá souhlasit. Putin v igelitu, který byl ještě nedávno ozdobou Ministerstva, byl ale silně přes čáru. Stejně tak i úplatkářská aféra, která se mimo jiné také zřejmě tak trochu točila kolem ministra.

Průvod kandidátů na prezidenta

Počítat je třeba také s tím, že 17. listopad bude zneužitý k předvolebnímu boji. Kandidáti na prezidenta míří do Prahy všichni. Každý s podobným co možná nejlíbivějším poselstvím. Nuž, realita současnosti. Tak jako tak je třeba hradní garnituru obměnit. Prezidentský úřad si zaslouží důstojnost, stejně tak jako funkce kancléře a mluvčího. Právě důstojnost tak nějak vyprchala.

Zdroj: Autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/17-listopad-statni-svatek-cesko-akce-demonstrace-pieta.A221116_163553_domaci_pitt

Náhledové foto: Twitter/Vít Rakušan 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.