Kdy jste si naposledy aktualizovali pojištění nemovitosti? Čekat může nepříjemné překvapení

pojištění

V dnešní době se bohužel často stává, že vliv klimatických změn zintenzivňuje extrémní projevy počasí. Výsledkem je často „paseka“, která mnoho domácností dokáže připravit v okamžiku doslova o všechno. Často díky záplavám, vichřicím, nebo lesním požárům přicházejí o své domovy, které přitom nemají ale dostatečně pojištěné. Globální změna klimatu se tedy podepisuje i na četnosti a intenzitě pojistných událostí. Se zvyšujícím se počtem některých konkrétních přírodních katastrof by se tak měla změnit i struktura pojištění, případně je na místě ověřit si, že je stále dobře nastavená.

Počasí působí stále větší škody

V posledních pěti letech u nás napáchaly živelné pohromy na 500 000 škod. Největší podíl na nich mají požáry a vichřice. Jen požáry spolykaly majetek za 13 miliard korun. Průměrná škoda vzniklá při požáru je půl milionu korun. A jak jsme letos viděli v Českém Švýcarsku, škody mohou být skutečně obrovské.

Pojištění proti živelným katastrofám by měl mít samozřejmě každý majitel nemovitosti, bez ohledu na změnu klimatu. Pokud jste jí ale dosud neměli, je to dobrá příležitost zamyslet se nad tím, abyste tuto chybu napravili. Ale pozor, i pokud pojistku máte, nemusíte mít vyhráno. Zvláště v případě, že jste jí nějakou dobu neaktualizovali, může na vás čekat nepříjemné překvapení.

pojištění

Foto: Pixabay

A co pojistka?

Celá řada lidí však při vyřizování pojistného plnění zjistí, že jejich pojistka, kterou si platí dlouhá léta, již nesplňuje jejich současné potřeby. Jde především o to, že starší pojistky byly vypočítávány na cenu nemovitosti, která již dávno neodpovídá realitě.

Je tak na místě spojit se s vaší pojišťovnou, ověřit si výši současného plnění a v případě potřeby smlouvu aktualizovat. Ještě předtím si ale ověřte aktuální cenu vaší nemovitosti. Bez toho byste nebyli schopni odhadnout jaké pojištění je pro vás dostatečné a jaké nikoliv.

Zdroje informací: https://sdeleni.idnes.cz/ekonomika/caste-vichrice-drahe-pozary-na-jake-skody-si-pojistit-nemovitost.A221114_104003_eko-sdeleni_zuje

https://www.hypoindex.cz/clanky/pojisteni-domacnosti-jak-vybirat/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.