Poptávka po ojetých autech roste

Auto

Na první pohled se zdá, že autobazary zažívají zlaté časy. Na rozdíl od pochroumaného trhu s novými vozy se ten s ojetinami těší zvyšujícímu se zájmu kupujících. Současně pak rostou i ceny ojetých vozů. Jaké jsou příčiny tohoto stavu, proč se zákazníci opět obrací k autům z druhé ruky a jak situace na českém trhu zapadá do celoevropského kontextu?

Menší nabídka, vyšší poptávka

Na trh s ojetými vozy působí dva faktory, které se vzájemně zesilují a ženou ceny starších aut vzhůru. Je to jak menší nabídka ojetit, tak vyšší poptávka po nich. V dnešní době asi nikoho nepřekvapí, že společným jmenovatelem obou faktorů je především koronavirus a jeho ekonomické dopady.

Globální pandemie způsobila jarní uzavírky mnoha továren či alespoň omezování jejich provozu, což vedlo k nedostatku nových (a s drobným zpožděním logicky i zánovních) vozů na trhu. Dlouhé čekací doby nutí řadu zákazníků k nákupu ojetiny. Vliv má samozřejmě i nákupní zdrženlivost mnoha zákazníků z obavy před ekonomickou krizí, kteří raději sáhnou po levnější ojetině.

Řada lidí má také obavy z cestování hromadnou dopravou a jako prevenci před nákazou volí dopravu individuální, což opět zvyšuje poptávku po autech z druhé ruky. Ceny ojetých aut proto přirozeně vystřelily nahoru. Ve srovnání s minulým rokem jsou ceny starších vozů vyšší o 3 – 5 %, což posunulo průměrneu cenu ojetiny z 224 tisíc Kč na letošních 239 tisíc.

02_auta

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Česko není výjimkou

Zmíněné zdražování není ani zdaleka unikátní charakteristikou českého trhu. Stejné faktory jako u nás působí samozřejmě i jinde. Trhy jsou navíc úzce propojené, i u nás jsou běžné portály nabízející vozy z celé Evropy. Budoucí vývoj bude záviset především na tom, jak rychle se podaří zvládnout globální pandemii a navrátit se do normálu.

Na ceny ojetin však budou působit i další faktory. Na automobilky bude vyvíjen stále vyšší tlak na přechod k elektromobilitě, který bude o to silnější, že k relativně rychlému přechodu na bezemisní ekonomiku se překvapivě přihlásila Čína. Náklady na budování nových výrobních kapacit a další vývoj budou automobilky promítat i do cen nových vozů. Zvýšený zájem o ojetiny v autobazarech by tak mohl ještě nějaký čas přetrvat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay,com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.