Kvůli daním a clu zdraží zásilky z Číny

01_eshop

Červenec přinese změny ohledně zasílaných balíčků z čínských e-shopů. Ty se do této chvíle většině lidí vyplatily, do jisté hranice totiž nepodléhaly daním a clům. To se však od prvního prázdninového měsíce mění. Jak? ¨

Ceny zásilek z Číny podraží

Cena těchto zásilek stoupne. Jde například o zásilky z oblíbených e-shopů jako je Wish nebo Aliexpress. Cena zboží nejspíše zůstane víceméně stejná. Jde o to, že do konečné ceny se od 1. července započítá navíc ještě daň z přidané hodnoty. Nyní platí, že zásilky do ceny 22 eur jsou od DPH osvobozeny. To však není vše. Nejen DPH, ale také nový způsob proclívání zboží. Novinkou je totiž také povinnost podat elektronické celní prohlášení i u zásilek do 150 eur. Clo se z nich však platit nebude (jde jen o povinnost podat toto prohlášení).

Clo daně

Infografika – celní správa

Kolik si připlatíte?

S jakým navýšením cen tedy můžete počítat? Podle dat poradenské skupiny V4 Group bude zvýšení následující. Například balíček, který nyní stojí 1000 Kč bude od července stát asi 1452 Kč. Tato nová cena se skládá z 1000 Kč, jako hodnoty zboží, 200 Kč za poplatky na celním odbavení a 252 Kč za DPH. Nejvíce si pak připlatíme za zásilky, které nás stojí jen pár korun. U nich bude nárůst větší.

Nutnost celní deklarace

Při nákupu vám tedy bude automaticky účtována DPH. To však není vše. Vy sami budete muset provést ono celní prohlášení neboli celní deklaraci. To však představuje poměrně dost administrativy. Učinit tak můžete na stránkách celní správy. Lepší je však nechat se zastupovat Českou poštou. Ta za vás administrativu vyřídí, musíte však součinně poskytnout poště zmocnění. K tomu zaplatíte 97 Kč. Pokud však data poště součinně neposkytnete, bude si pošta účtovat 150 Kč.  A pozor. DPH se počítá až z této výsledné ceny, nikoli jen ceny zboží.

 

Zdroj: Peníze.cz
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.