Kteří rodiče mohou čerpat zvýšenou částku rodičovského příspěvku

Od začátku roku vláda spekulovala o tom, jestli skutečně dojde ke zvýšení rodičovského příspěvku, a jestli ano, pro koho to bude. Nejprve se mělo jednat o zvýšení rodičovského příspěvku pouze pro děti, které se narodí po lednu 2020. Děti narozené před tímto datem by pak dostali o 80 tisíc méně. To zvedlo vlnu nevole nejen rodičů, ale celé široké veřejnosti. A vláda tak projednávala zvýšení rodičovského příspěvku znovu.

Zvýšení rodičovský příspěvek není pro všechny

Vláda se shodla na tom, že skutečně dojde ke zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Dostat by ho měli i rodiče, kteří již rodičovský příspěvek čerpají, tedy takoví rodiče, jejichž děti se narodili ještě před lednem 2020. Má to ale určité podmínky, které musí být splněny. Záleží to na tom, kolik již máte vyčerpáno, jaká byla vaše mzda před odchodem na rodičovskou dovolenou a také na tom, jak dlouho byste ještě mohli rodičovský příspěvek čerpat.

Kolik máte vyčerpáno?

Rodiče, kteří již rodičovský příspěvek vyčerpali, mají smůlu. Nárok na dalších 80 tisíc nemají. Existují ale i rodiče, kteří se rozhodli nechat si rodičovskou vyplácet do ledna 2020. Pokud včas zažádají o prodloužení tohoto období, mohou získat dalších 80 000 Kč. Minimální výše rodičovského příspěvku je 50 Kč za měsíc, maximální výše je 32 640 Kč (tato částka se ale odvozuje právě od výše vašeho platu před nástupem na mateřskou). A právě maximální výše čerpání rodičovského příspěvku je důvodem, proč jej někteří rodiče nestihnou vyčerpat.

Maximální částka čerpání

Na maximální částku čerpání 32 640 Kč měsíčně dosáhnou jen ti, jejichž plat před odchodem na mateřskou byl minimálně 46 700 Kč. Pokud nevznikl nárok na mateřskou nebo pokud osoba byla před odchodem na rodičovskou dovolenou nezaměstnaná, dostane maximální částku okolo 9 700 Kč měsíčně.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.