Jak si ohlídat poštu od úřadů

Pokud pravidelně komunikujete s úřady nebo třeba se soudy či notáři, je dobré si vždy příchozí poštu ohlídat. Dnes se podíváme na varianty doručování, které můžete pro takové případy zvolit, a jsou pro vás pohodlnější než čekání na dopis ve schránce. Pojďme tedy na to!

Fikce doručení

Pokud totiž nevyzvednete svou zásilku, může to mít pro vás velmi špatné následky. Zvláště například u soudních řízení. Nepodaří-li se zásilku doručit, může nastat fikce doručení. Úřady budou mít za to, že vám byly listiny či jiná zásilka doručena. Kdy může nastat? Například když se psaní doručuje dle zákona (občanský soudní řád, správní řád atd.), V místě uvedeném v poštovní adrese se pošta pokusí o doručení. Není-li pokus úspěšný, nechává se zde výzva. Zásilka je v úložní době na poště. Není-li však do 10 dní vyzvednuta, nastává fikce doručení.

Doručovací adresa či datová schránka

Na obecním úřadě si můžete zavést takzvanou doručovací adresu. Sami si tedy zvolíte místo, kde je pro vás nejpohodlnější a nejvýhodnější poštu doručovat. Adresu můžete zvolit jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Žádat můžete tak, že zajdete na obecní úřad, ale i písemně. Zpravidla je doručovací adresa výhodná pro lidi, kteří se nezdržují na místě pobytu evidovaného ve veřejných databázích, nebo třeba chtějí, aby jim pravidelně chodily obsílky do zaměstnání. Cena služby není stanovena, určuje ji obecní úřad. Můžete žádat také o datovou schránku. Opět na obecním úřadě na přepážkách CZECH POINTu. Jde o internetovou aplikaci, kam vám v elektronické podobě chodí úřední pošta. Pozor však. I zde je 10denní lhůta, která předchází fikci doručení.

Trvalá dosílka

Představíme si ještě jednu službu České pošty. Tu s názvem trvalá dosílka. Jde o službu, kdy vám bude trvale přeposílána veškerá pošta. Musí jít však o adresu v České republice. Ten, kdo vám poštu posílá, však může zamezit dosílání, když zmíní na zásilku: NEDOSÍLAT. Služba stojí 200 Kč na měsíc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *