Které potraviny zdraží nejvíce

supermarket

Zdá se, že se se na nás v poslední době řítí jeden problém za druhým. Jedním z těch v současnosti nejpalčivějších, je zdražování potravin. Nejedná se ani zdaleka jen o náš problém, právě naopak. Potýkají se s ním lidé na celém světě, byť všude trochu jinak. Které potraviny nejvíce zdraží právě u nás?

Ceny letí vzhůru

Ceny za potraviny od podzimu letí raketově vzhůru. A týká se to skutečně velké části z nich. Nejvíce však podražila mouka, která je v průměru o čtyři koruny dražší než před rokem při původní ceně 12 korun. Čtvrtkilové balení másla pak zdražilo průměrně o dvanáct korun. Změny cen směrem vzhůru se nevyhnuly ani cukru a kávě, za které si budou muset Češi také výrazně připlatit.

Růst ceny potravin už se stává pro mnohé početnější rodiny velkým zásahem do rozpočtu. Kromě již zmíněných druhů potravin podražily také mléčné výrobky a navýšení cen se nevyhnulo ani tolik oblíbeným těstovinám.

nákup

Foto: Pixabay

Válka jako aktuálně nejsilnější pohon růstu cen

Ceny potravin rostou již nějakou dobu, z důvodů je třeba zmínit samozřejmě pandemii, ale také extrémní počasí. Nyní potom nepříjemně silně akcelerují v důsledku války na Ukrajině. Jejím nejviditelnějším projevem je nedostatek pšenice. Pečivo bude proto stát víc. Je to koneckonců možné pozorovat již nyní. Obyčejný rohlík vás nyní vyjde na 2,50 Kč, zatímco ještě nedávno to bylo 1,90 Kč.

Potraviny samozřejmě nejsou jedinou položkou v inflačním koši, ale jsou jeho důležitou součástí. Celková inflace v březnu skončila na 12,7 % a lze očekávat, že během roku může vyšplhat až k 15 %.

Existuje něco, co zlevňuje?

Odpověď na tuto otázku zní možná trochu překvapivě ano. Třeba vepřové maso a vodka jsou nyní opravdu levnější. Prodejci se obávají nedostatečného prodeje vodky kvůli současné zjitřené atmosféře a poměrně pochopitelné averzi mnoha lidí ke všemu ruskému.

U vepřového masa zase hrají roli přebytky, které Evropa má. Příčinou je sice do jisté míry pokulhávající export, ale to na věci nic nemění. Jeho cena se dostala z 133 na 105 Kč za jeden kilogram.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-deset-potravin-za-ktere-si-cesi-nejvic-priplati-rekord-drzi-mouka-197936

https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/zdrazovani-potravin/r~240d364cb96d11ecab010cc47ab5f122/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.