Je doba letenek za pár korun definitivně pryč?

ryanai

V posledních letech jsme si zvykli na to, že cestování po Evropě letadlem je v zásadě levnou záležitostí. Nízkonákladové společnosti se předháněly v nabídkách letenek doslova za pár korun. Tato doba ale s největší pravděpodobností definitivně končí. A protože to tvrdí samotný ředitel největší nízkonákladové společnosti v Evropě, je na místě brát toto tvrzení velmi vážně.

Příliš mnoho ran

Prodej letenek samozřejmě tvrdě zasáhla covidová pandemie. Na druhou stranu se nyní, ve chvíli, kdy jsou restrikce spojené s covidem již jen minulostí, ukazuje, že lidé chuť létat a cestovat v žádném případě neztratili. Zájem o létání je tak velký, že zaskočil i samotné letecké společnosti a letiště. Ta se nyní potýkají s přeplněnými odbavovacími halami a cestujícími rozmrzelými z toho, že jejich let byl zpožděný nebo dokonce zrušený. Problémy tím ale nekončí.

ryanair

Foto: Pixabay

Konec starých časů

V rozhovoru pro BBC se Michael O´Leary, ředitel společnosti Ryanair, svěřil, že doba desetilibrových letenek je pryč. Důvodem jsou rostoucí ceny ropy a z dlouhodobého hlediska také tlak vyvíjený na celou leteckou dopravu kvůli omezování emisí (letecká doprava je zodpovědná za 2,4 procenta celkové globální produkce emisí CO2). Konkrétně uvedl, že nabídky letenek za 0,99 eura nebo 9,99 eura už v nabídkách Ryanairu pravděpodobně nepotkáte.

Zatímco v minulém roce prodával Ryanair letenky, jejichž průměrná cena byla 40 euro (asi 1100 korun), se budou již v příštím roce prodávat průměrně za 50 euro (asi 1400 korun). I přesto ale věří O´Leary v to, že lidé budou chtít létat i s dražšími letenkami. Poptávka po letenkách je nyní velmi vysoká a touha lidí létat bude pravděpodobně silnější než snaha o šetření.

Zdroje informací: https://www.bbc.com/news/business-62495846

https://www.e15.cz/zahranicni/doba-levnych-letenek-je-pryc-varuje-sef-ryanairu-disney-zdrazi-1392293

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.