Krizová doba přeje netradičním investicím

Lego

Vysoká inflace vybízí ty, kteří mají k dispozici volné finanční prostředky, aby je vložili do takových produktů, které peníze uchrání před ztrátou hodnoty. Kromě tradičních investičních produktů typu zlata, akcií, komodit, zahraničních měn apod. se v dnešní době těší čím dál větší popularitě. Co si pod tímto pojmem vlastně představit? A skutečně je to v současné době dobré řešení?

Od hraček po alkohol

Investovat lze do řady produktů. Může jít o drahý alkohol (ať již jde o víno nebo whiskey), ale také třeba modely aut i letadel, cínoví vojáčci a v neposlední řadě stavebnice LEGO. Právě u něj je cítit rapidně se zvyšující zájem investorů. Ti se samozřejmě nezaměřují na běžné stavebnice, které seženeme v každém hračkářství, nýbrž míří na nejrůznější sběratelské a limitované edice.

Pro LEGO platí to, co pro všechny sběratelské předměty: jedná se o stabilní investice, jejichž hodnota příliš nepodléhá jakýmkoliv fluktuacím a lze říci, že se bude s časem prakticky vždy zvyšovat. Právě na některých stavebnicích LEGO lze demonstrovat, že cena takové netradiční investice může během několika málo let nárůst až o několik stovek procent.

cín

Foto: Pixabay

Absolutní jistota neexistuje

Zatímco se jen těžko stane, že něco, co dnes nazýváme sběratelským předmětem, nebude budit sběratelské vášně i za několik let, problémem může být omezená velikost trhu.

Ve chvíli, kdy se člověk rozhodne svoji investiční sbírku prodat, bude muset sehnat kupce. V takovém případě může hrozit scénář, který nyní zažívá trh s whiskey. Tu si mnoho lidí v minulých letech nakoupilo s vidinou snadného rychlého zisku. Nyní, kdy se řada z nich snaží sbírku prodat, zjišťují, že trh je přesycený a zákazníků není tolik.

Ani to ale neplatí zcela obecně, v tomto případě se jedná

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/investice-inflace-uspory-sbirky-alternativy_2301221219_pat

https://finex.cz/investice-do-krasy-je-investovani-do-sberatelskych-predmetu-rozmar-bohatych-nebo-skutecna-prilezitost/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.