Křetínský opět nakupuje – nyní německou STEAG

Křetínský

Holding zabývající se energetikou a průmyslem, který vlastní známý český podnikatel Daniel Křetínský, kupuje další společnost. Nyní zabrousil do německých vod a vybral si pro svou akvizici společnost STEAG Power Minerals. Nejde jen o nějakou bezejmennou společnost. Naopak, jde o lídra ve zpracování zejména elektrárenských produktů, které se vytvářejí, jako vedlejší efekt činnosti elektráren. Jde například o takzvaný popílek. My se na tento nákup nyní podíváme zblízka. Tak pojďme na to!

Nákup je již schválený regulátory

Mluvčí holdingu EPH potvrdil, že obě strany, tedy komplex Daniela Křetínského a německá STEAG, se dohodly na tom, že nebudou dále zveřejňovat detaily kontraktu. Toto se vztahuje i na cenu transakce. Transakce proběhla prostřednictvím smlouvy o nákupu. Tu podepsala s německou společností EP Power Europe, tedy dceřinná společnost Křetínského EPH. Dále mluvčí holdingu v médiích potvrdili, že tento nákup je již schválený všemi orgány, jejichž schválení nákup podléhá. Zejména tedy orgánům regulátorů trhu. Dokončení nákupu by tak mělo proběhnout asi v půlce tohoto roku.

Křetínský nakupuje lídra ve svém oboru

Jak bylo již řečeno – STEAG je významným hráčem. Tato německá společnost je totiž jedním z evropských lídrů, pokud se bavíme o odvětví zpracování popílku. Společnost EHP se vyjádřila, že zpracování tohoto vedlejšího produktu, který vzniká při fungování elektráren šetří emise CO2, což je dlouhodobý cíl tohoto holdingu. Z popílku se totiž šetrnějším způsobem vyrábí cement.

Holding třetího nejbohatšího Čecha

Holding EHP, který byl založen v roce 2009 tedy získává další významnou položku do svého portfolia. Křetínského holding zaměstnává asi 25 tisíc lidí a obsahuje asi 70 firem po celé Evropě. V prosinci 2020 se do tohoto holdingu vrátila, vedle Křetínského, další významná osoba. Patrik Tkáč, slovenský finančník, který nyní vlastní 44 % akcií bez jedné akcie. Křetínský však stále drží většinu akcií společnosti. Konkrétně nepřímo vlastní 50 % a jednu akcii. Společně se svými spřízněnými manažery drží ve společnosti 56 % a jednu akcii společnosti.  

Zdroj dat: iDnes a ČTK
Náhledové foto: EPH Holding

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.