Biden připravuje další obří stimulační balíček

02_infrastruktura

Je to pár dní, co začaly Američanům od vlády přicházet peníze v rámci obřího balíčku na podporu koronavirem tvrdě zasažené ekonomiky a už se mluví o balíčku novém, stejně obřím. Od toho prvního by se měl však v mnoha ohledech lišit. Už jen proto, že – ačkoliv ještě nebyl oficiálně oznámen – se k němu již nyní hlásí i řada republikánů. Kam budou peníze směřovat tentokrát a co o tomto balíčku zatím víme?

Ozvěna minulosti

V polovině 30. let vyhlásil americký prezident Roosevelt soubor opatření a návrhů zákonů známý pod souhrnným názvem New Deal. Jeho účelem bylo znovu postavit na nohy ekonomiku trpící následky velké hospodářské krize. Jeho součástí byly i obří investice do infrastruktury. V rámci této podpory ekonomiky vzniklo přes tisíc letišť, téměř milion kilometrů silnic a dálnic, tisícovky tunelů apod.

A právě investicemi do infrastruktury chce ekonomice po současné pandemické krizi pomoci současný prezident Joe Biden. V současné době probíhají jednání na úrovni obou hlavních politický stran i jednání se zástupci průmyslu a soukromých investorů. V ideálním případě by měl být na konci tohoto procesu návrh s podporou většiny Senátu i Kongresu.

01_infrastruktura

Foto: Pixabay

O jak velkém balíčku mluvíme?

Podle všeho by měl mít nový podpůrný balíček pro infrastrukturu hodnotu asi dvou bilionů dolarů, tj. měl by být na úrovni předchozího balíčku. Na rozdíl od něj se v tomto případě samozřejmě nebude jednat o pověstné „peníze rozhazované z vrtulníku“, přesná podoba balíčku ale zatím není známa. Pravděpodobně se bude jednat o kombinaci přímých státních zakázek, dotačních programů daňových úlev apod.

Obecně má zatím Bidenův návrh podporu i významné části republikánů. A jako bonus, pokud by Biden uspěl, o to víc by se zdůraznil fakt, že o masivních investicích do infrastruktury jeho předchůdce Donald Trump často mluvil jako o důležitých a potřebných, nikdy na nich ale nezačal skutečně pracovat.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.