Kreditní karta. V čem je výhodná a na co pozor

Kreditní kartu má velká část populace. Využíváte ji však dobře a znáte všechny podmínky jejího používání? Dnes se na tyto její specifické aspekty, které ji činí oproti běžné debetní kartě zcela rozdílnou, podíváme.

Výhody placení platební kartou

Mezi největší výhody kreditní karty určitě patří takzvané bezúročné období. Peníze, které placením kreditní kartoukartou, z účtu čerpáte jako úvěr, můžete v daném období vrátit, aniž byste platili jakýkoli úrok. Většinou jde o období od 30-50 dní. Pokud to v tomto období nestihnete, již platíte úroky z půjčené částky. Další výhodou je to, že čerpat kredit z této karty můžete vždy. Vždy máte peníze k dispozici i když například na vašem běžném účtu zrovna čekáte na výplatu. Velká část také kreditku používá pro placení na internetu. Platit se zde dá i běžnou kartou, avšak přes tu kreditní je to o něco bezpečnější. Jde totiž o peníze oddělené od vašich financí a zároveň se po zaplacení, někdy na delší, někdy na kratší část platba blokuje. Jde o bezpečnostní prvek.

Nevýhody kreditní karty

Jde o nevýhody či spíše správněji o věci, na které je dobré dát si pozor. Každá z specifických a pro vás výhodných vlastností kreditní karty se totiž může rázem proměnit ve velkou komplikace. například když byla řeč o bezúročném období, musíme druhým dechem dodat, že prošvihnutí této doby má za následek velké prodražení úvěru. Úrok se totiž pohybuje opravdu vysoko. Stejně tak jsou u kreditky vysoké poplatky za výběr z bankomatu. Často se také stává, že na tyto výběry se nevztahuje bezúročné období a platíte úroky od první chvíle čerpání.

Svádí ke zbytečnému utrácení

Posledními nevýhodami jsou spíše ty psychologického rázu. Peníze nejsou vaše, půjčujete si je, a tak podvědomě kreditka nabádá k utrácení. Peníze jsou stále k dispozici a můžete je kdykoli použít. Doporučovali bychom také vyvarovat se používání kreditní karty, jako jakého si nástroje pro řešení vašich dalších dluhů. Naopak jediné zdravé užívání kreditky je takové, že vám slouží, jako zdroj peněz, když nemáte dostatek vlastních prostředků, ale víte, že v bezúročném období peníze budete mít.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.