Na podzim do ciziny? Kde potřebujete testy na covid

Koronavirus a EU

Pokud se plánujete ještě vydávat do ciziny, určitě vám pomůže přehled, který teď přinášíme. Není totiž lehké zorientovat se v tom, co po vás jednotlivé státy, jako po obyvateli ČR požadují, zejména z epidemiologického hlediska. Právě na to se teď zaměříme. Tak pojďme na to!

Volný vstup do země

Ač se koronavirová situace opět horší v celé Evropě, existují pořád státy, které po návštěvnících přijíždějících z České republiky nepožadují žádné výjimečné povinnosti. Tedy žádné formuláře, negativní testy ani karanténu. V těchto dnech jde o Polsko, Francii, Švédsko, Turecko, Bulharsko, Makedonii, Srbsko, Kosovo, Chorvatsko, Španělsko a Portugalsko.

Kam se nedostanete

Dále zde máme skupinu států, které mají buď zavřené hranice pro příslušníky České republiky nebo je mají uzavřené úplně, tedy pro všechny vnějších návštěvy. Dánsko zařadilo Českou republiku mezi rizikové země. To znamená, že Čech se se vůbec nedostane. Z naší republiky tak do Dánska cestovat nelze. Stejně je tomu i v Litvě a na Kypru. Ani zde nepustí žádného člověka, putujícího z ČR. Maďarsko, Moldavsko a Ukrajina jsou pak zavřeny pro jakékoli návštěvy.

Kam lze cestovat s omezením

Největší skupinu Evropských států pak tvoří ty, kteří po všech či po návštěvnících z rizikových zemích (my popisujeme tuto mapu Evropy z pohledu návštěvníků z České republiky) požadují nějaké zvláštní povinnosti. Nejčastěji půjde o negativní test na onemocnění covid-19. Mezi tyto státy patří Německo, Rakousko (pro návštěvníky z Prahy) a Itálie. Ostatní státy Evropy pak buď návštěvu podmiňují 14denní karanténou, případně kombinují povinnost karantény s otestováním na covid-19. Důležité je vždy se podívat před vycestováním na data, která zveřejňuje ministerstvo zahraničních věcí na svých webových stránkách. Zde se také dozvíte, jak maximálně staré mohou být vaše negativní testy a podobně.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.