Ceny nemovitostí rostou jako zběsilé. Češi jsou se zdražováním smířeni, říká průzkum

Česká národní banka již loni upozorňovala na nadhodnocení cen nemovitostí, realitní bublina však stále ne a ne splasknout. Naopak. Tempo růstu cen za první pololetí roku 2021 ještě zrychlilo, dokonce tak razantně, že za celou dobu sledování cen Českým statistickým úřadem nebylo zdražování nikdy natolik markantní.

Zdražuje všechno a všude

Rostou ceny bytů i dalších typů realit ve všech regionech Česka, s růstem cen 11,9 % za první pololetí roku 2021 překonalo Česko většinu ostatních zemí EU. Jde o čtvrtý nejrychlejší růst, který však ekonomové vysvětlují právě přibližováním Česka, zejména Prahy cenám evropských a světových metropolí.

Špatnou zprávou je, že v porovnání s průměrným českým platem se bydlení stává pro Čechy stále méně dostupné. A to přesto, že většina Čechů po vlastním bydlení touží. Květnový kvantitativní výzkum společnosti Ipsos ve spolupráci s Sberbank však přinesl zajímavé zjištění. Dle tohoto průzkumu je většina Čechů smířena s tím, že ceny nemovitostí dlouhodobě porostou. Myslí si to hned 82 % Čechů.

80 % Čechů také věří, že nákup nemovitosti je vhodnou ochranou úspor proti inflaci. 91 % dotázaných uvedlo, že vlastní bydlení představuje hlavně investici a jistotu na stáří.

01_hypo

Foto: Pixabay

Hledáte jistotu a nemovitost jako investici?

Silná poptávka, kterou dnes ještě zvyšuje zájem investorů, je v kontrastu s omezenou nabídkou nemovitostí, zejména nových bytů v Praze a dalších krajských městech. Přesto se však nové byty najít dají, developeři jsou i přes potíže ve stavebnictví a zdlouhavé procesy stavebního řízení nadmíru aktivní. Příkladem za všechny je společnost PSNspolečnost PSN, která v následujících letech plánuje v 25 projektech v hodnotě deset miliard korun rozšířit bytový fond Prahy až o 3 tisíce nových bytů. Chce postavit hned deset novostaveb.

Zatímco většina rezidenčních projektůrezidenčních projektů je v přípravě, již byl zahájen prodej nových bytů v projektu Vila dům Na ViniciVila dům Na Vinici. Komfortní bydlení na Vinohradech, v té nejžádanější pražské lokalitě, nabídne 27 bytů o dispozicích 1+kk až 3+kk, za ceny roku 2021. Pokud ceny porostou tak, jak si myslí většina Čechů, představují i tyto nové byty na Vinohradech také skvělou investici.

Zdroje: ČSÚ, Eurostat, Ipsos, Sberbank, PSN
Autor: Ing. Radka Křivánková
Marketing Expert, který přemýšlí v souvislostech a synergicky spojuje business a wellbeing

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.