Banksyho skartované umění vydraženo za 18 milionů liber

Banksy

Banksy je londýnský street artový umělec. Za sebou má řadu uměleckých děl. Možná jste ho zaznamenali, když nechal během aukce půlku svého obrazu automaticky skartovat. Nyní se tento obraz, který zůstal napůl skartován dražil v aukci. Cena vás asi překvapí. vydražil se totiž za závratných 18,5 milionů liber.

Nejvyšší cena za Banksyho dílo

Před třemi lety se obraz Banksyho začal automaticky skartovat ve svém rámu, když visel při aukci. Tehdy nikdo nevěděl, jak tento proces zastavit. Půlka díla byla skartovaná, půlka zůstala celá v rámu. Byl to však plán autora díla – Banksyho. Nyní se dražilo toto dílo v Londýně, aukční síni Sotheby´s. Tato aukční síň odhadovala, že se obraz vydraží za asi 6 milionů liber. Nakonec však jde o více jak trojnásobek. Prodejní cena ve výši 18,5 milionů liber, tedy asi půl miliardy korun, je nejvyšší částka, za kterou se kdy Banksyho dílo prodalo.

Banksy

Foto – Pixabay

Dívka s balónkem

Tímto dílem je obraz od Banksyho známý pod označením Dívka s balónkem. Tu aukční síň nabízela poprvé v říjnu roku 2018. Tento obraz se vydražil za milion liber. Ve chvíli, kdy anonymní evropský zájemce učinil nejvyšší nabídku, začala úřadovat skartovačka ukrytá v rámu obrazu a z poloviny plátna udělala pravidelné cáry. Takové nové dílo se začalo nazývat Láska je v koši. Nyní se tedy znovu dražilo.

Banksy – autor, který tají svou identitu

Možná vám něco říká Banksyho jméno, ale nemůžete si jej spojit se známým obličejem. To je pravděpodobně kvůli tomu, že autor svou identitu tají. Jde o autora, který je spojován s grafitti na budovách v anglickém Bristolu. Nyní jde zároveň o nejznámějšího street artového umělce světa. Za více než milion liber se prodalo hned několik Banksyho děl. Dosavadní rekord, do této dražby skartovaného díla, představovala částka 16,8 milionů liber. Šlo o grafitti vzdávající hold zdravotníkům kvůli boji s pandemií.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/napul-skartovany-banksyho-obraz-na-aukci-utrzil-rekordni-castku/2103565
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.