Pokles cen bytů – kvůli levným hypotékám ne

Můžeme očekávat v následujících měsících snižování cen bytů a dalších nemovitostí? Nejspíše ne. Za vše můžou levné hypotéky, které zabraňují klesání cen bydlení. Pojďme se na celou situaci blíže podívat.

V září ceny klesly, avšak meziročně jsou pořád vyšší

V září průměrná cena bytu činila 48 678 korun za metr čtvereční. Oproti srpnové hodnotě tak došlo ke snížení této ceny o 550 korun. Možná by se někdo začal radovat, avšak nutno dodat, že oproti minulému roku jsou tyto ceny pořád vyšší. Konkrétně o asi 3 tisíce korun oproti září 2019. Ačkoli tedy existovaly jisté predikce, které počítaly s výrazným poklesem cen, zatím tomu nic nenasvědčuje. Za vše můžou zejména velmi levné hypotéky. Nejnižší sazba hypotečního úroku na českém trhu nyní činí 1,28 %. Navíc i rekordně roste objem půjčených peněz na bydlení.

Stále vysoká poptávka po bydlení

Stejně tak jako levné hypotéky, nejde cena bytů dolů ani kvůli poptávce po nich. Stále je totiž na solidních číslech. Situace se však proměňuje v tom smyslu, že mezi zájemci o byty jsou větší majetkové rozdíly. Velmi často nakupují byty i ti, kdož mají sami dostatek prostředků, ale kvůli situaci na trhu s hypotékami si prostě vezmou hypotéku. Přestože by byli sto financovat nové bydlení i sami. Zkrátka zejména kvůli opravdu nízkým úrokům.

Kdy čekat zlevnění bytů?

Můžeme tedy vůbec s takovou variantou v dohledné době počítat? Spíše ano. Mnoho analytiků počítá s tím, že doba levných hypoték bude končit někdy v polovině roku 2021. To by mohlo být hlavním důvodem, proč by mohly zlevňovat byty. Prognózy dokonce počítají i poloviční cenou za byty. Zejména kvůli tomu, že lidem, kteří si je pořídili na investice, se nebudou výnosy vracet. Například kvůli velmi malému počtu turistů v Česku kvůli koronaviru.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.