Konec tělesných trestů jako nesmysl. Rodiče vysvětlovači jen zvednou dětem sebevědomí

Tělesné tresty

Taky jste ještě od rodičů dostali na zadek nebo pár facek? Pokud ano stejně jako já, pak nejspíše patříte ke staré škole. Mladší rodiče děti většinou nebijí, dokážou je vychovávat jinak, prostě jim domlouvají a znají moderní metody. Ty by měly děti motivovat ke správnému chování a dávat mu volnost. Aktuálně se chystá v rámci novely občanského zákoníku zákaz tělesných trestů. Ministerstvo spravedlnosti zřejmě nechce, aby se používaly a ničily budoucí generace. Já se za zničenou existenci nepovažuji stejně jako spousta dalších lidí.

Vždycky jsem věděl, za co jsem ji dostal

Přesně tak. Pamatuji si ještě tělesné tresty ve škole. Pokud jsem doma dostal facku, vždycky jsem věděl, zač to bylo. Dostal jsem jich minimum, to sám musím přiznat, nicméně všechny padly na úrodnou půdu. To samé platilo i ve škole. Ve třídě se nikdo neodvážil ani ceknout, spousta mých spolužáků dnes vzpomíná na první ročníky základní školy s úsměvem na rtech a rozhodně nějakou tu facku od paní učitelky nehaní. Dnes by to byla hrůza, kdyby se na dítě sáhlo, a to jak doma, tak i ve škole. Přesto se tato výchova ještě stále u třetiny rodičů preferuje.

Jsem v oné třetině rodičů a nevadí mi to

Přesně tak. Možná bych spočítal na prstech obou rukou, kolikrát jsem vztáhlo ruku na své děti. Když už ale plácnutí přišlo, pak bylo jasné, zač to bylo. Šlo pochopitelně o předškolní a raně školní věk dítěte. Když se dívám na výchovu některých svých známých a vidím, jak donekonečna malému dítěti vysvětlují, co udělalo špatně, je mi smutno. Dítě to nedokáže pojmout a vesele zlobí dál. Chybí mu nějaké mantinely, které nemělo nastaveno. Vysvětlování zkrátka nerozumělo.

Ministerský nesmysl? Nejspíše ano

Novela občanského zákoníku má podle Ministerstva spravedlnosti zakázat jakékoli tělesné tresty dětí.Pokud ale rodič tento zákaz poruší a dítěti neublíží, nehrozí mu žádné sankce. Ať už nad tím přemýšlím jakkoli, zdá se mi to všechno neskutečně nesmyslné. Proč se tedy vlastně úředníci v této věci šťourají? Účelem novely je údajně podpora rodičů, kteří se snaží dětem domlouvat jinak. Ano, zřejmě se takto podporují vysvětlovači.

Americký model jede dál

Je to tak. Mějme doma dítě, které bude maximálně sebevědomé, vychovávané v bavlnce. Ve finále ale neumí vůbec nic. Sebevědomí by měl člověk získat až na základě toho, že něco skutečně umí a ne na základě chválení za nic, což se dnes v mnohých rodinách děje. Nabádány jsou k tomu i školy. Jako učitel mohu s klidným srdcem říct, že a mě bude mnohem lépe pohlíženo, když budu chválit a minimálně kritizovat. Kam jsme se to dostali? Vždyť správně mířená kritika ženě člověk dopředu, nikoli chvála! Možná jdu proti proudu, ale přiměřené fyzické tresty a oprávněnou a často i tvrdou kritiku podporuji.

Zdroje info: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ministerstvo-chce-zakazat-telesne-tresty-deti-40447943, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-tretina-rodicu-pravidelne-pouziva-fyzicke-tresty-alarmujici-rika-psycholog-233314

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.