Rakouská vláda rozdá všem novopečeným dospělákům jízdné zdarma

vlak

Německá volná jízdenka na hromadnou dopravu a vlaky inspiruje i řadu dalších evropských vlád. Dalšími v řadě jsou Rakušané. V jejich případě je akce specifická v tom, že je zaměřená na čerstvě dospělé.

Vlakem zdarma

V Rakousku budou moci příští rok všichni čerství dospěláci jezdit vlakem zdarma. Díky příspěvku na veřejnou dopravu a vlaky chtějí Rakušané u mladých docílit především jejich zájmu o veřejnou dopravu. Jízdenku Klimaticket budou moci mladí využít nejen na městskou dopravu, ale i na meziměstské linky. Jízdenky pro osmnáctileté vyjdou rakouský stát až na tři miliardy korun. Podpořit chtějí i ostatní mladé, kterým bylo méně než 25 let. Ti by tak měli dostat jízdenku se slevou.

Roční jízdenka vyjde za normálních okolností na 1095 eur, v přepočtu tedy 27 000 Kč. Jízdenku Klimaticket bude možné využívat ve vlacích a ve všech prostředcích veřejné dopravy. Levnější jízdné budou mít i studenti do 25 let. Roční jízdenka je tak vyjde o sedm tisíc korun méně, přesněji na 821 eur, tedy na 20 000 Kč.

Rakousko

Foto: Pixabay

Peníze i klima

Stát chce akcí propagovat cestování veřejnou dopravou a má oslovit především mladé lidi. Na ceně za dopravu opravdu záleží, a má tak bezesporu šanci mladé skutečně motivovat k tomu, aby nejezdili auty. To, zda lidé skutečně přesednou z aut do hromadné dopravy, bude však záležet i na jiných faktorech.

Podstatná bude nejen kvalita, ale také bezpečnost a intervaly veřejné dopravy. To vše je však v Rakousku zajištěno dobře. Lidé veřejnou dopravou přispívají nejen k tomu, že si sami ušetří peníze za dopravu, ale zlepší se i ovzduší a ulice měst zůstanou čisté a prázdné. Inspirují se i Češi?

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/cestovani/rakousko-jizdenky-osmnactiletym-verejna-doprava_2310190716_epo

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rakouska-vlada-chce-osmnactiletym-darovat-rocni-jizdenku-na-verejnou-dopravu

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.