Peníze

Konec stravenkového škrcení restaurací:  Stravenkový paušál pomůže

Zavedení stravenkového paušálu je tady. Poslanecká sněmovna jej schválila v rámci daňového balíčku, takže svitla naděje, že zaměstnavatelé budou moci dát svým zaměstnancům v rámci bonifikací, respektive firemních benefitů, přímo peníze. Vše ale musí projít ještě přes Senát a prezidenta. Prsotor dostanou nové služby a ty staré v podobě stravenek se zefektivní. Stravovací paušál by měl pomoct hlavně restauracím, které se v dnešní covidové době nachází v neutěšené situaci.

Svoboda rozhodování zaměstnavatelů

Právě zaměstnavatelé se budou moci od nového roku svobodně rozhodnout, jestli svým zaměstnancům dají stravenky, nebo zvolí finanční prostředky v totožné hodnotě. Petr Skoč, obchodní ředitel společnost LemonPay hovoří o tom, že zaměstnavatelé si budou chtít zároveň udělat přehled o tom, za co samotní zaměstnanci utrácí své finanční prostředky. Ostatně mají zájem na tom, aby se dobře stravovali, sportovali a tak dále.

Zvýší se poptávka po univerzálních kartách

Pro zaměstnavatele bude nasnadě pořídit zaměstnancům univerzální elektronické karty. Počítat je třeba se snížením zájmu o papírové stravenky. Ten bude skutečně rychle klesat. K jejich úplnému zrušení ale nedojde. Zájem o tyto karty je velký, což potvrdila právě i společnost LemonPay, která se vydáváním takovýchto karet zabývá.    

Konec škrcení restaurací stravenkami

Restauratéři aktuálně počítají každou korunu. Mnozí se podle krutých, ale možná reálných slov šéfa odborů Duška nějaké budoucnosti nedočkají. Už ovšem nebudou muset mít zavedenou akceptaci francouzských stravenek. Vždyť právě jejich vydavatelům platí nemalé finanční prostředky. Zmizí zbytečná byrokracie a smlouvy. Popravdě, stravenkovné firmy už reagují a snižují provize na 3 a 4,5 % na několik měsíců. Najednou to jde. Podle Skoče by si stravenkáři měli nárokovat v maximu kolem 1 %. U francouzských stravenek se provize běžně pohybují mezi 3 až 7 %.

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

3 komentáře

 1. NormalniMartin Odpovědět

  Každopádně to celé naprosto postrádá smysl. Proč by měl někdo rozhodovat za dospělé lidi, zač utratí své peníze? Proč by měl stát zvýhodňovat část peněz nižší daní, když nemá naprosto žádnou kontrolu nad tím, zač to lidi utratí (alkohol, cigarety, drogy…) A praktický efekt? zatímco teď byly stravenky bonus a k hrubé mzdě se při pohovorech nezapočítavaly, tak teď to bude opticky vypadat, že zaměstnanec bere o tisíc Kč víc a leckterý zaměstnavatel to zneužije a hrubou mzdu sníží. Je xxx zaměstnavatelů, kteří zneužijí jakékoliv situace, aby lidi odrbali o peníze.

 2. René Odpovědět

  No trvalo to dlouho, ale konečně spějeme k upřímnému používání demokracie – zaměstnanec buď využije služeb podnikové nebo spřízněné(průmyslová zóna s několika fabrikami jich má několik) kantýny – kde se podávájí již dotované obědy, anebo, podobně jako u uslužební cesty,
  kde takovou možnost momentálně nemá, dostane paušál – rozuměj HOTOVÉ PENÍZE,
  a sám si zcela dle svých přání vybere buď levný oběd v bistru, nebo něco nakoupí v marketu a
  zbytek ušetří pro své potřeby, anebo zajde do restaurace, kde si k tomu připlatí za lepší komfort.
  Každý dostane na výběr. Restaurace bude pořád nabízet svou službu za adekvátní cenu a host si sám rozhodne , zda vejde a případně zda zanechí i spropitné. Vítejte v Západní Evropě. Jsme už dost vyspělí nato ,abychom to unesli, a diskiuze o bonech,stravenkách, papírových
  číslíčkách nechali na mysliveckou zábavu či školní ples stejně jako tombolu.
  Podobně jako různé prostřední měny (v historii si ti starší znás pamatují různé veksláky v podchodech) není třeba krmit stravenkové společnosti.Trh si poradí stejně jako ve Francii
  -tam si za stravenky meníčko v restauraci nepořídíte – hanbou byste se propadli.
  Sám provozuji restauraci – stravenky nechte dětem na hru Monopoly, zaměstnavatel Vám
  místo stravenek MÚŽE a nemusí přispět, podobně jako Vám budˇzakoupil nebo nezakoupil stravenky, takže o nic nepříjdete, naopak – máte nyní právo vlastní volby, zda si dopřejete stravu a v jaké kvalitě, nebo zda to prokouříte ,či propijete. Do dnes se tady všeobecně kšeftovalo – stravenky se směňovali jak za komančů za vše možné a chyběla už jen hra skořápky na ulici – dokonce i prstituky poskytovaly své služby za stravenky – takový jsme to byli národ – teď přijměte sofistikovanější demokracii a ukažte, že na to máme, přece si už sami dokážete vybrat jak s těmi pěnězi naložíte , jsme přece dál než povykující obchodník na egyptském tržišti. Nebojte se toho a monopoly si zahrajte z dětmi. Ani restaurace o nic nepříjde, pokud o ní zákazník stojí, přijde a vezme si ssebou peněženku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *