Toasty

Linku na toasty si Penam zřejmě zaplatí ze svého: Má z čeho

Pečivo zřejmě levnější nebude. Poměrně zajímavá věta na úvod článku o tom, že Evropská komise definitivně rozhodla o neproplacení dotace ve výši 100 milionů korun. Tato dotace neměla směřovat nikam jinam než do holdingu Agrofert. Nuž, zřejmě nebyla první ani poslední. Společnost Penam, která pod něj patří, si nechala vybudovat novou linku, která podle Evropské unie nedosahuje na potřebnou míru inovace.

Ministerstvo chce řešit další postup

Součástí holdingu Agrofert je společnost Penam od roku 2004. Majitelem Agrofertu, byl, jak je známo, Andrej Babiš. Když přešel do politiky, vložil společnost do svěřenských fondů. Za samotný dotační program je zodpovědné Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministr Havlíček aktuálně nemá informace a tisková mluvčí jen stroze hovořila o tom, že bylo rozhodnuto v neprospěch příjemce dotace s tím, že všechno ještě není uzavřeno a ministerstvo se soustředí na další postup.

Tři nezávislé posudky

Právě tolik posudků vzniklo. Byly nezávislé a komise v podstatě zaujala takový závěr, že projekt není způsobilý k tomu, aby byl Evropskou unií spolufinancován. České orgány ho neměl ani vybrat. Přesto si v Agrofertu stojí za svým. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka se pro idnes.cz vyjádřil v tom smyslu, že bylo vše v pořádku a že neví nic o vrácení jakýchkoli prostředků.    

Hraje se na body

Zajímavé jsou také informace z portálu iRozhlas.cz, kde se hovoří o tom, že dotaci získal projekt na továrnu v Herinku u Prahy. Stalo se tak před 5 lety. Prošel výběrem s odřenýma ušima. Získal 63 bodů, přičemž minimum bylo 60. Peníze na výstavbu linky produkující zdravější toasty bez éček putovaly ze státní kasy. Experti z nezávislé komise EU by dali projektu maximálně 30 bodů. Podle mluvčího Agrofertu jsou ale funkce toustovače skutečně inovativní. Jen namátkou jmenoval vakuové hnětení těsta, ultračisté prostředí nebo přírodní pšeničný kvas. Slovo proti slovu. EU chce ale své peníze. Odkud nakonec půjdou?

Toasty: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

2 komentáře

  1. Jan Mašek Odpovědět

    Peníze samozřejmě odešly z našeho státního rozpočtu, protože už byly Penamu vyplaceny. Chybička se ovšem vloudila v tom, že EU nám tu dotaci neproplatí… Ať žije Bureš a spousta debilů, kteří volí ANO… Opravdu si myslíte, že je Bureš vrátí???

  2. Lwo Odpovědět

    Myslím, že je vrátí Karel Havlíček, který schválil vyplacení dotace, přestože si nemohl být jist, že peníze z EU dostane. Tímto podávám státnímu zastupitelství návrh na jeho stíhání za špatnou správu veřejných peněz… 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *