Jak se od pondělí změnila covidová opatření

Koronavirus

Nyní se pravidla pro režim v době pandemie koronaviru a onemocnění covid-19 s ním souvisejícího řídí dle Protiepidemického systému neboli PR zkratkou PES. Včera došlo k přechodu do 4 stupně PES. Co to znamená? Jaká opatření tedy nyní platí?

Zákaz vycházení až od 11 hodin, delší otevření obchodů

Jednou z hlavních změn je to, že noční zákaz vycházení, který byl zaveden původně od devíti hodin večer do pěti hodin ráno, nyní mění své parametry. Stejně jako v týdnech předešlých bude noční zákaz vycházení platný do 5 hodin. Začíná však až od jedenácti hodin večer. Mezi nové výjimky z tohoto pravidla nyní patří i cesta zpátky do místa bydliště. Do této chvíle mezi výjimka patřily jen cesty do zaměstnání, venčení psů a jiné neodkladné věci. V návaznosti na změnu režimu noci se mění i otevírací doby obchodů. Tyto, stejně jako výdejní okénka, totiž mohou být nyní otevřené až do jedenácti večer. I zde předtím platila jako devátá hodina. Nic se však nemění na nedělním uzavření obchodů po celý den.

Otevření zavřených prodejen? Až od třetího stupně

Neznamená to však, že se uvolňují pravidla u obchodů, které byly zavřené. Nikoli. Jde jen o uvolnění režimu těch provozoven a prodejen, které byly otevřené i v předešlém, pátém, stupni PES. Nové prodejny, provozovny či dokonce hospody, restaurace a bary se tedy neotevírají. Na takové rozvolnění opatření si budeme muset počkat na další oslabení epidemie, které by odpovídalo v nynějším systému stupně tři PES.

Shromažďování osob

Stejně tak zůstává v platnosti omezení počtu lidí v obchodech, tak jak jej známe do této doby. Tedy jeden člověk na 15 m2. S včerejškem se váže povolení obchodování s vánočními stromky či kapry. Shromažďování osob je nyní povolené pro setkávání do 6 lidí. Svatby, bohoslužby nebo uzavírání registrovaného partnerství je nyní možné v přítomnosti 20ti lidí, namísto dosavadních 15ti. Registrované partnerství nyní jde uzavřít bez omezení, nikoli jen v případech mimořádných jako ve stupni pět. Pro detailnější podobu nynějšího stavu přikládáme tabulku PES.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Zdroj schématu PES: ministerstvo zdravotnictví 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.