Kde se vzal fenomén Black Friday

black-friday

Každým rokem nabídnou obchodníci své zboží zákazníkům s významnými slevami a symbolicky tak odstartují předvánoční dobu, během které lidé shánějí dárky pro své blízké a přátele. V dnešní době se pojem Black Friday – v češtině Černý pátek – trochu rozplývá a z jednodenních akcí se stávají „Black Friday týdny“ apod. Pro nakupující je Black Friday samozřejmě pravým požehnáním a lze díky těmto akcím významně ušetřit. Jak ale tento fenomén vůbec vznikl?

Původ ve Spojených státech

Není asi příliš velkým překvapením, že Black Friday pochází ze Spojených států. Právě tam se pojem „Black Friday“ objevil poprvé. Nešlo však rozhodně o předvánoční nákupy. Bylo to totiž v souvislosti s krachem na newyorské burze v roce 1929. Právě v té chvíli se totiž obchodníci snažili prodávat své akcie za každou cenu, tj. s obrovsky pod cenou. Nutno podotknout, že za datum krachu je nejčastěji uváděn 24. říjen 1929, tedy čtvrtek. Jedná se tedy spíše o inspiraci spíše než přímé přenesení tohoto pojmu.

Black Friday v dnešním smyslu tohoto slova se objevil ve Spojených státech v poválečném období na přelomu padesátých a šedesátých let. Obchodníci se snažili v době, kdy začíná ekonomicky nejdůležitější období roku, přilákat co nejvíce zákazníků a rychle zvýšit zisk tak, aby se z celoročního pohledu ještě předtím přehoupli do plusových čísel.

black-friday

Foto: Pixabay

Black Friday dnes

Jak již bylo zmíněno, dnes se jako Black Friday označuje celé období okolo začátku adventu, resp. přelomu listopadu a prosince. Letos tomu není jinak. Čím se ale letošní Black Friday liší od těch předchozích (vyjma toho loňského, prvního pandemického), je především neutěšený stav globálních dodavatelských řetězců, se kterými se pojí nedostatek některých produktů (typicky čipy, tj. elektronika). Některé produkty tak letos nebudou zlevněné tak, jak by si zákazníci přestavovali.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/kdy-je-black-friday

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.