Půjčka

Kolik vás může stát invalidita

Stanete-li se kvůli nějakému úrazu invalidním, je to velká tragédie. A aby toho všeho nebylo dost, také se to projeví v rodinném rozpočtu. Dnes se tedy podíváme, na kolik vás může taková invalidita přijít. To by vám mohlo pomoci s otázkou – na kolik se pro případ invalidity připojistit? Pojďme tedy na to!

Češi nemívají plán B

Pokud se podíváme na připravenost Čechů, vidíme tristní výsledky. Až padesát procent populace v naší zemi totiž nemá žádný záložní plán B, pro případ, že se nějaké podobné neštěstí stane v jeho rodině. Navíc asi 34 % odpovídá, že výpadek příjmů by řešili půjčkou od příbuzných nebo od bank či nebankovních poskytovatelů. Ke starostem se zdravím se tak mohou přidat ještě starosti o finanční budoucnost domácnosti. Proto je dobré se na případ invalidity pojistit.

Invalidní důchod

I když budete jako invalida pobírat invalidní důchod, neznamená to zmizení finančního výpadku, pouze jeho zmenšení. Pokud se podíváme na statistiky, tak u člověka s příjmy 23 tisíc čistého je pokles příjmů asi o 9 500 Kč za měsíc. Navíc invalidní penze nemusí být přiznána automaticky každému. Posudek od lékaře o invaliditě je nutná podmínka, nikoli však podmiňující faktor automatického uznání žádosti. Dalšími podmínkami je potřebná délka pojištění.

Jaké jsou náklady

Pojišťovny ukazují data, která ukazují, jak jsou Češi podpojištění. Nejvíce u událostí jako je dlouhodobá neschopnost práce, invalidita a smrt. Příliš nízce sjednané pojistné částky pak mohou mít za následek nevykrytí všech vypadnutých příjmů domácnosti. Navíc nejde jen o to, zabezpečit si úhradu dosavadních výdajů. Přicházejí i výdaje nové. Například elektrický vozík stojí okolo 90 až 120 tisíci korun. Bezbariérové úpravy v koupelně mohou vyjít na 200 tisíc korun, asistence 100 až 130 korun na hodinu. A tak lze pokračovat dál a dál.

2 komentáře

  1. MildaS Odpovědět

    Invalidní důchod je podstatně menší než je důchod starobní. Sám jsem to nyní zažil, když mě invalidní důchod převáděli na starobní. Peníze nejsou, náklady na léčení vysoké a každý se na vás vykašle. I když jsem nějakou pojistku měl, tak ta je za ty roky už v nenávratnu. Kdo si nemůže u invalidky přivydělat bude živořit, kdo si přivydělat může, přijde o důchod

  2. Vlada Odpovědět

    Mildo,kde jste prisel k tomu,ze kdo si privydelat můze,prijde o důchod?ID mám od roku cca 2002 a stále si privydelávám.Kdysi jste mel cástku,kterou si muzete vydelat omezenou,to uz ale neplatí hodne dlouho.
    Jinak souhlas,být ID opravdu není zádný med a ani cíl.
    Cau V

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *