Půjčka

Kolik vás může stát invalidita

Stanete-li se kvůli nějakému úrazu invalidním, je to velká tragédie. A aby toho všeho nebylo dost, také se to projeví v rodinném rozpočtu. Dnes se tedy podíváme, na kolik vás může taková invalidita přijít. To by vám mohlo pomoci s otázkou – na kolik se pro případ invalidity připojistit? Pojďme tedy na to!

Češi nemívají plán B

Pokud se podíváme na připravenost Čechů, vidíme tristní výsledky. Až padesát procent populace v naší zemi totiž nemá žádný záložní plán B, pro případ, že se nějaké podobné neštěstí stane v jeho rodině. Navíc asi 34 % odpovídá, že výpadek příjmů by řešili půjčkou od příbuzných nebo od bank či nebankovních poskytovatelů. Ke starostem se zdravím se tak mohou přidat ještě starosti o finanční budoucnost domácnosti. Proto je dobré se na případ invalidity pojistit.

Invalidní důchod

I když budete jako invalida pobírat invalidní důchod, neznamená to zmizení finančního výpadku, pouze jeho zmenšení. Pokud se podíváme na statistiky, tak u člověka s příjmy 23 tisíc čistého je pokles příjmů asi o 9 500 Kč za měsíc. Navíc invalidní penze nemusí být přiznána automaticky každému. Posudek od lékaře o invaliditě je nutná podmínka, nikoli však podmiňující faktor automatického uznání žádosti. Dalšími podmínkami je potřebná délka pojištění.

Jaké jsou náklady

Pojišťovny ukazují data, která ukazují, jak jsou Češi podpojištění. Nejvíce u událostí jako je dlouhodobá neschopnost práce, invalidita a smrt. Příliš nízce sjednané pojistné částky pak mohou mít za následek nevykrytí všech vypadnutých příjmů domácnosti. Navíc nejde jen o to, zabezpečit si úhradu dosavadních výdajů. Přicházejí i výdaje nové. Například elektrický vozík stojí okolo 90 až 120 tisíci korun. Bezbariérové úpravy v koupelně mohou vyjít na 200 tisíc korun, asistence 100 až 130 korun na hodinu. A tak lze pokračovat dál a dál.

2 komentáře

  1. MildaS.@seznam.cz'MildaS Odpovědět

    Invalidní důchod je podstatně menší než je důchod starobní. Sám jsem to nyní zažil, když mě invalidní důchod převáděli na starobní. Peníze nejsou, náklady na léčení vysoké a každý se na vás vykašle. I když jsem nějakou pojistku měl, tak ta je za ty roky už v nenávratnu. Kdo si nemůže u invalidky přivydělat bude živořit, kdo si přivydělat může, přijde o důchod

  2. vtrubka@seznam.cz'Vlada Odpovědět

    Mildo,kde jste prisel k tomu,ze kdo si privydelat můze,prijde o důchod?ID mám od roku cca 2002 a stále si privydelávám.Kdysi jste mel cástku,kterou si muzete vydelat omezenou,to uz ale neplatí hodne dlouho.
    Jinak souhlas,být ID opravdu není zádný med a ani cíl.
    Cau V

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *