Kolik stojí výběry ze zahraničních bankomatů

Bankomat

Dovolené jsou v plném proudu, a proto se podíváme na téma, které s nimi výsostně souvisí. Půjde o výběry z bankomatů v cizině. Ve valné většině totiž nejsou zadarmo klient, který si vybírá hotovost v jiné zemi, než ve které je veden jeho bankovní účet, musí zaplatit menší či větší poplatek. Kolik zaplatíte u konkrétních bank?

Nejlepší je platit kartou

V první řadě ještě, než se dostaneme k poplatkům za výběry z bankomatů v zahraničí, je nutné dodat, že výhodnější variantou je platit v cizině bezhotovostně kartou. Je to zaprvé pohodlné, zadruhé máte přehled o transakcích, které nemusíte provádět po výměně valut, ale platíte he ze svého korunového účtu. Kurz je pak také výhodný, jelikož se počítá dle směnného kurzu a pravidel karetní asociace. Na tyto kurty nemá banka žádný vliv. Na výpisech pak vidíte částky v korunách.

Česká spořitelna, ČSOB a MONETA Money bank

Kolik zaplatíte za výběr z bankomatu, jste-li klientem jedné z těchto bank? Nejvýhodnější bude vaše pozice, jste-li klientem České spořitelny. Použijete-li totiž po Evropě bankomaty skupiny ERSTE, budete platit jako poplatek 5 Kč. U jiných bankomatů, než této bankovní skupiny, pak zaplatíte 125 Kč za výběr. U Československé obchodní banky a Poštovní spořitelny je pak situace následující. Výběr přes debetní karty u je v zahraničí zpoplatněn 40 Kč a vztahuje se na výběry v eurech a v zemích Evropského hospodářského prostoru. Kreditní kartou pak můžete vybrat také peníze, zaplatíte za to však 100 Kč. Opět to platí pro výběry v eurech a v zemích EHP. Jste-li vlastník Premium konta ČSOB, pak neplatíte za takový výběr žádný poplatek. No a konečně MONETA Money Bank. Zde zaplatíte 49-89 Kč, podle typu účtu a karty.

Komerční banka

Tato banka nabízí základní 3 typy účtů. U každého z nich se poplatky za výběr hotovosti v zahraničních bankomatech liší. Jde-li o účet MůjÚčet GOLD, zde jsou takové výběry zcela zdarma, a tedy bez poplatků. MůjÚčet PLUS pak povoluje 2 výběry v Evropě zdarma, další jsou za 39 Kč a v mimoevropských destinacích za 99 Kč. Poslední variantou je MůjÚčet. V tomto režimu zaplatíte po Evropě 39 Kč za výběr, mimo Evropu 99 Kč.

Kde jsou výběry zdarma

Existují však i banky, kde máte tyto zahraniční výběr z bankomatů zcela zdarma. Jde konkrétně o Equa bank, Expobank, Raiffesenbank a Banku CREDITAS. U Fio banky je situace taková, že klient má 2 výběry za měsíc v ČR i v zahraniční zdarma. Další pak za poplatek 25 Kč, ale aktivním placením svou kartou se může dostat až na úroveň, kdy bude mít 5 výběrů měsíčně zdarma.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.