Druhý ročník soutěže „Parlamentní víno 2020“ už zná své vítěze

O tom, že si moravská a česká vína vedou i na mezinárodním poli velmi dobře, není pochyby. Sbírají nejrůznější ocenění, která svědčí o tom, jak kvalitní vína umějí vyrobit naši vinaři. Rozhodně se nemají za co stydět. S nápadem na soutěž o titul „Parlamentní víno“ přišel v loňském roce předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Letos se uskutečnil již její druhý ročník.

Víno jako dobrá propagace země

Svou podporu českým a moravským vinařům nabídl i český parlament, a to prostřednictvím soutěže „Parlamentní víno 2020“. Inspiraci k ní našel předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček v Maďarsku, kde parlamentní víno slouží k propagaci maďarských národní vín. Propagační vína má také parlament v Irsku.

Letos se do druhého ročníku soutěže přihlásilo 73 vín ze 24 vinařství, přičemž se soutěžilo v sedmi kategoriích – Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské modré, Frankovka, Chardonnay, André a sekty. Hodnocení proběhlo 23. června 2020 v Národním vinařském centru ve Valticích, které soutěž organizačně zajišťovalo. K hodnocení vín se používal stobodový systém Mezinárodní organizace pro révu a víno.

Nejlepší získali diplomy a medaile

V úterý 14. července pak byly slavnostně vyhlášené výsledky soutěže. Vítězná vína získala právo nosit označení „Parlamentní víno 2020“, jež bude moci být uvedený na etiketě. Jejich výrobci si odnesli diplomy a medaile. A kdo vyhrál?

V kategorii Ryzlink rýnský a Rulandské bílé má prvenství Kamil Prokeš vinařství. Nejlepší Chardonnay a Frankovku měla společnost Habánské sklepy. Vinselekt Michlovský zabodoval se svým vínem André. Vinum Moravcum zaujala s vínem Rulandské modré. A v kategorii sektů byla nejlepší společnost Bohemia Sekt.

Zdá se, že vznikla nová tradice, která přispěje k větší propagaci tuzemského vinařství v zahraničí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Orientace v oblasti financí je velmi důležitá. Pokusím se vám prozradit mnohé zajímavosti.