Co se na nás v oblasti financí chystá v roce 2020

Konec roku se již blíží a rok 2019 bude za chvíli jen minulostí. Proto jsme si pro vás připravili přehled toho, co si ten rok nový pro vás chystá. Leccos se bude zdražovat, v lecčems se budou zase dít jiné změny. Dnes se na to všechno společně podíváme. Pojďme na to.

1. eNeschopenka

Elektronické vedení neschopenek by mělo začít platit od právního dne ledna 2020. Fungovat však měly již od roku 2019. První Babišova vláda je ale odložila, a zpět na stůl je pak položila až ministryně Maláčová (ČSSD).

2. Vyšší „rodičák“ i důchody

Takzvaný rodičák, tedy přesně rodičovský příspěvek. Když bylo schvalováno jeho zvýšení, bylo okolo toho hodně humbuku. První dny roku 2020 pak změny přivedou k životu. Zvyšovat se budou i důchody. I příští rok totiž porostou. Konkrétně si čeští důchodci přilepší o 617 až 1137 Kč.

3. Zvýšení minimální mzdy a tabulkových platů

Navyšovat se budou i příjmy pracujících lidí. Ti, kteří pobírají jen minimální mzdu si totiž přilepší o minimálně 1250 Kč, což je zvýšení oproti letošní minimální mzdě, kterou určuje nařízení vlády. Díky tomuto zvýšení bude růst i zaručená mzda. No a zkrátka nepřijdou i státní zaměstnanci, kteří nepobírají na rozdíl od zaměstnanců v soukromé sféře mzdu, ale plat. Tabulkové platy totiž porostou učitelům, úředníkům, ale i ostatním jako jsou kuchařky, řidiči, školníci, sociální pracovníci a podobně.

4. Opět rozšíření EET

No a pokud se vám zdálo, že jste již dlouho neslyšeli o EET, buďte si jisti, že v příštím roce o ní zase uslyšíte. Přijde na řadu totiž zavedení její třetí a čtvrté vlny. Týkat se bude lékařů, advokátů, instalatérů nebo obchodníků na trzích či festivalech.

5. Podraží pořízení domu

Plánujete-li v příštím roce stavbu domu, musíte vědět, že budou platit náročnější kritéria na ekologičnost domu. Při stavbě se tedy zvyšují náklady. No a nevyzrajete na problém ani, když si budete kupovat dům již postavený. Poplatek u notáře za přepis v katastru se totiž bude zvyšovat z 1000 Kč na 2000 Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *