Kolik peněz dostanou účastníci fotbalového EURA 2020

Fotbal

Fotbaloví statistici a fanoušci se zájmem v historii budou mít jednou zamotanou hlavou. Mistrovství Evropy, EURO 2020, totiž začalo 11.června 2021 a skončí 11.července 2021. Boj o body je nyní v plném proudu. Body ale nejsou to jediné, o co se na turnaji hraje, motivací jsou samozřejmě i štědré finanční odměny pro všechny zúčastněné týmy. Naopak, jindy prakticky jisté příjmy, které inkasují pořadatelské země se letos kvůli koronavirovým omezením notně ztenčí, resp. nebudou existovat vůbec. Jaké peníze se tedy kolem EURA točí?

Ztráty pro pořadatele

Při minulém EURU ve Francii v roce 2016 investovala pořadatelská země 200 milionů eur a zisky počítala na úrovni 1,2 miliardy eur díky příjezdu 600 tisíc fanoušků z celé Evropy. Samotná UEFA na tom ale byla ještě lépe, neboť vydělala 1,93 miliardy eur. A na letošek byly plány ještě smělejší, UEFA počítala s příjmy na úrovni 2,5 miliardy eur. Do plánů ale vstoupil koronavirus, turnaj bylo třeba odložit o rok a ani letos se nekoná v té podobě, v jaké si ho všichni představovali.

Největší problém samozřejmě představuje výrazně omezená kapacita stadionů a fakt, že je prakticky znemožněno cestování fanoušků. Do hlediště se tak dostanou z největší části jen místní fanoušci. Pro pořadatelská města, ale do jisté míry i pro UEFU, znamená dramaticky nižší prodej vstupenek a minimální poptávka po doplňkových službách jako jsou hotely, restaurace apod., citelnou finanční ránu.

02_fotbal2

Foto: Pixabay

UEFA škodná není

Na rozdíl od pořadatelů ale UEFA v mínusu rozhodně neskončí. Jen od sponzorů bude inkasovat 450 milionů eur. V tomto kontextu také není divu, že poté co jeden den několik hráčů odstraňovalo láhve s nápoji sponzorů ze zorného pole kamer, UEFA okamžitě zareagovala a upozornila, že takhle tedy ne a příště by mohly následovat pokuty.

Ani sponzorské peníze ale nejsou to hlavní, největším zdrojem příjmů jsou televizní práva, jejichž hodnota přesahuje miliardu eur. UEFA si tak může dovolit rozdělovat štědré prize money. Každá národní fotbalová asociace oddrží jen za účast 9,25 milionu eur. Tato částka se navýší s každým úspěšným zápasem a vítěz se může těšit na celkový bonus dokonce 28 milionů eur.

Fotbal je zkrátka obří byznys, jehož soukolí nezastavila ani celosvětová pandemie.

Zdroj informací: https://www.sportingfree.com/football/uefa-euro-prize-money/

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.